Firma AirHelp zajmująca się ochroną praw pasażerów wydała swój coroczny ranking jakości lotnisk oraz linii lotniczych. Oceniana jest m.in. dbałość o pasażerów, punktualność lotów, a także czas rozpatrywania wniosków o odszkodowanie w przypadku opóźnionych i odwołanych rejsów. W analizie uwzględniono opinie ponad 5 300 pasażerów, latających 83 liniami na około 200 lotnisk na całym świecie. Badania przeprowadzono w okresie od stycznia do końca października 2023 roku. W zestawieniu ujęto pięć polskich portów, a najwyżej z nich uplasował się Gdańsk.
- Rozpiera nas duma, że kolejny rok z rzędu wygraliśmy ranking najlepiej ocenianych lotnisk w Polsce wykonany i publikowany przez AirHelp. To najlepsza i najwiarygodniejsza ocena, bo dokonana przez naszych pasażerów. Ich zadowolenie jest dla nas największym wyróżnieniem. Jesteśmy im bardzo wdzięczni i obiecujemy ciągle pracować nad podwyższaniem poziomu obsługi - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.
Gdańsk zajął 28. miejsce w rankingu globalnym z wynikiem 8.00/10, wyprzedzając znacznie wszystkie inne polskie lotniska. To nie pierwszy raz jak nasz port jest najlepiej oceniany w kraju w ramach rankingu AirHelp. Rok wcześniej sytuacja była podobna, ale pozycja w zestawieniu ogólnym była znacznie gorsza (75. miejsce). Łącznie uwzględniono pięć lotnisk z Polski: Lotnisko Chopina (52. miejsce), Kraków (53. miejsce), Wrocław (62. miejsce) oraz Katowice (86. miejsce).
Polska czołówka rankingu (airhelp.com)
Gdańsk w czołówce Europy
Pierwsza dziesiątka rankingu została zdominowana przez porty japońskie oraz brazylijskie. Jednak najwyższe miejsce podium przypadło Muscat International Airport w Omanie z wynikiem 8.54. Tuż za nim znalazły się Recife, Brazylia (8.49) oraz Cape Town, Republika Południowej Afryki (8.48).
Pierwsza dziesiątka rankingu lotnisk za 2023 rok (airhelp.com)
Najwyżej z Europy uplasowało się lotnisko w hiszpańskim Bilbao, które zajęło 21. miejsce (8.04). Za nim na 26. lokacie jest port w Helsinkach, stolicy Finlandii (8.01), a na trzecim miejscu znalazł się Gdańsk, co z pewnością można uznać za sukces portu im. Lecha Wałęsy.
Polskie linie na podium
Dobrym wynikiem może się pochwalić również LOT, który w rankingu linii lotniczych znalazł się na światowym podium, zajmując trzecie miejsce (8.11). Wyżej od polskiego krajowego przewoźnika uplasowały się jedynie Qatar Airways (8.38) oraz Eurowings (8.27).
Pierwsza dziesiątka rankingu linii lotniczych za 2023 rok (airhelp.com)
LOT może mówić o znacznym wzroście, bo w ubiegłorocznym zestawieniu nie było ich nawet w pierwszej dziesiątce. Wtedy zajęli 12. miejsce, a w jeszcze poprzednim - 20.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.