reklama

Gdańskie lotnisko coraz większe. Loty non-Schengen z nowego pirsu [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Transport lotniczy Port Lotniczy Gdańsk hucznie otworzył nową część terminala T2. Dzięki większej powierzchni budynku, większej liczbie bramek i rękawów, możliwa będzie obsługa większej liczby połączeń. Z nowego pirsu skorzystają między innymi pasażerowie lotów do krajów non-Schengen.
reklama

Nowy pirs jest przedłużeniem oddanego do użytku w 2012 roku terminala T2. Nowa część powiększyła obiekt o 16 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Na parterze urządzono strefę przylotów, a na piętrze strefę odlotów do krajów strefy Schengen oraz spoza niej.

- Oddajemy pasażerom nową, komfortową przestrzeń, dzięki której ich obsługa będzie szybsza, sprawniejsza i prowadzona w doskonałych warunkach. Większy terminal pasażerski to dobra wiadomość szczególnie dla latających do krajów spoza strefy Schengen, takich jak Wielka Brytania, Irlandia czy Gruzja oraz do wakacyjnych miejsc w Turcji, Egipcie, a niedługo także w Meksyku, Dominikanie i Tajlandii oraz na Zanzibarze i Kubie. Podróżujący do tych miejsc będą obsługiwani w nowym pirsie. Port Lotniczy Gdańsk wkracza na wyższy poziom obsługi i mamy nadzieję, że odczują to nasi goście. To szczególnie ważne w przededniu sezonu wakacyjnego, który, mamy nadzieję, będzie dla nas bardzo pracowity, dzięki ciągle zwiększającej się liczbie pasażerów – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk.

Zaletą nowej części terminala jest możliwość dostosowania liczby punktów wyjść do samolotów do bieżących potrzeb. Strefy obsługi Schengen i non-Schengen można zwiększać i zmniejszać, w zależności od liczby pasażerów udających się w poszczególnych kierunkach.

Dzięki nowemu pirsowi liczba gate’ów, czyli bramek, zwiększyła się z 20 do 30. Z 6 do 8 wzrosła liczba punktów odprawy paszportowej w części odlotowej, a także z 8 do 12 w części przylotowej. Powiększeniu uległa hala odbioru bagażu. W nowej części terminala pojawiły się dwa nowe bus gate’y, z których skorzystają pasażerowie przewożeni do samolotów autobusami. Przy pirsie powstały cztery nowe rękawy. Dzięki temu ich łączna liczba wzrosła do 9. Te urządzenia pozwalają wejść do samolotu bez narażenia pasażera na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Umowę na budowę nowego pirsu podpisano z firmą Doraco 15 października 2019 roku. Koszt inwestycji wyniosła 22 milionów złotych. Jak twierdzi prezes lotniska, inwestycję udało się zrealizować przed gwałtownym wzrostem cen.

- Kończy się kolejny wielki etap inwestycyjny na naszym lotnisku. Za nami trudny czas dla branży lotniczej. W Porcie Lotniczym Gdańsk wykorzystaliśmy jednak pandemię koronawirusa, by dokonać skoku rozwojowego, który pozycjonuje nas w czołówce i daleko przed konkurencją. Podjęliśmy śmiałą decyzję i zrealizowaliśmy inwestycję, mimo kryzysu w lotnictwie i strat, które ponosiły firmy w naszej branży. Z perspektywy czasu, sytuacji na rynku inwestycyjnym i budowlanym, wzrostu cen i galopującej inflacji, budowa pirsu została wykonana na dobrych warunkach i za dobrą cenę – powiedział Tomasz Kloskowski.

Nowy pirs w liczbach

Do budowy pirsu zużyto 11 500 metrów sześciennych betonu. Taka ilość wystarczyłaby do wylania fundamentów pod 320 domów jednorodzinnych o powierzchni 120 metrów kwadratowych. W nowej części terminala użyto 9 300 metrów sześciennych szkła, a także 1 100 ton stali zbrojeniowej.

Autorem projektu pirsu jest biuro PIG Architekci. Założeniem architektonicznym projektu była kontynuacja rozwiązań znanych z głównej części terminala T2, w tym charakterystycznych dla gdańskiego lotniska świetlików.

[news:1322906]

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama