Po co i dla kogo?
Wielki Przejazd Rowerowy to nic innego, jak odpowiednik mas krytycznych organizowanych w większych miastach. Zasadnicza różnica między WPR a klasycznymi masami krytycznymi jest taka, że przejazd odbywa się raz do roku, a masy - co miesiąc. Organizatorzy zapraszają do wesołego, rodzinnego przejazdu w rowerowym gronie. Wydarzenie ma na celu przede wszystkim promować rower, jako najzdrowszy i najbardziej przyjazny miastu środek transportu.Do wspólnego przejazdu zaproszeni są wszyscy rowerzyści, rolkarze, wrotkarze, deskorolkarze, czy osoby poruszające się hulajnogach lub na wózkach inwalidzkich. To wszystko w myśl zasady „Koła-kółka - jedna spółka!”.
XXIV Pomorski Wielki Przejazd Rowerowy - trasy i szczegóły
W tym roku trasa WPR obejmie swoim zasięgiem 10 miast aglomeracji: Tczew, Pruszcz Gdański, Żukowo, Kartuzy, Gdańsk, Sopot, Gdynię, Rumię, Redę oraz Wejherowo. Do peletonów dołączą również rowerzyści ze Słupska, Elbląga, Malborka, Lęborka, Starogardu Gdańskiego oraz Kościerzyny.Tak jak wspominaliśmy - wystartują cztery peletony, które finalnie połączą się i wspólnie dojadą na sopockie Błonia. Jak podkreślają organizatorzy, najbardziej widowiskowy będzie przejazd wszystkich peletonów Drogą Zieloną, po granicy Gdańska i Sopotu.
Peleton Południowy - startuje ze Starogardu Gdańskiego o godz. 7:20, zbiórka o 7:10. Trasa będzie przebiegała przez Tczew, Pszczółki oraz Pruszcz Gdański, aż do gdańskiego śródmieścia,
Peleton Zachodni - startuje z Kartuz o godz. 9:40, zbiórka o 9:30. Trasa będzie przebiegała przez Żukowo, Banino oraz Kokoszki. Zakończy się w Śródmieściu Gdańska.
Peleton Gdański - startuje spod Stadionu w Letnicy o godz. 11:50, zbiórka o 11:15. Rowerzyści przejadą Tunelem pod Martwą Wisłą, a następnie przez Stogi i Przeróbkę dojadą do Śródmieścia Gdańska. We Wrzeszczu dołączą do niego dwa wrzeszczańskie peletony.
Peleton Północny - startuje z Wejherowa o godz. 9:55, zbiórka o 9:40. Przejedzie przez Redę, Rumię i Gdynię. Warto podkreślić, że pierwszy raz w historii peleton przejedzie fragmentem Estakady Kwiatkowskiego.
POŁĄCZONE PELETONY - Południowy, Zachodni i Gdański spotkają się na ul. Rajskiej, dalej jadąc alejami Zwycięstwa i Grunwaldzką, gdzie na wspominanej Drodze Zielonej spotkają się z Peletonem Północnym. Finał imprezy odbędzie się w parku na sopockich Błoniach.
Organizatorzy podkreślają, że ze względów bezpieczeństwa przejazd Tunelem pod Martwą Wisłą będzie dostępny wyłącznie dla rowerzystów. Osoby na innych pojazdach będą mogły dołączyć się na dalszych odcinkach trasy.
Udział w imprezie jest całkowicie bezpłatny, jednak osoby chcące wesprzeć organizację WPR będą mogły zrobić to poprzez udział w zbiórce publicznej. Podczas finału w parku Sopockie Błonia od godz. 14:00 będzie można również wziąć udział w loteriach i konkursach, m.in. Na najciekawsze przebranie rowerzysty i roweru. Szczegółowa mapa przejazdu dostępna jest na stronie wpr2022.pl, a program w załączniku pod artykułem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.