Gdańsk od kilku lat sukcesywnie obejmuje zimowym utrzymaniem również miejskie drogi rowerowe. Mogłoby się to wydawać dziwnym, ponieważ liczba rowerzystów jeżdżących zimą jest znikoma, a nawet Warszawa w ostatnich latach nie odśnieżała tras rowerowych. Dlaczego w Gdańsku podjęto więc decyzję o odśnieżaniu dróg rowerowych?
Po co odśnieżać trasy rowerowe?
Urzędnicy tłumaczą, że odśnieżanie dróg dla rowerzystów to jeden z wielu punktów miejskiej polityki rowerowej. Jeśli nie zapewni się odpowiedniej przejezdności drogi, to rowerzyści nie będą z niej korzystać. W przeciwnym przypadku, gdy droga rowerowa jest należycie utrzymana zimą, miłośnicy dwóch kółek przekonują się stopniowo do jazdy. Świadczą o tym między innymi statystyki na miejskiej stronie poświęconej polityce rowerowej.W styczniu 2014 r. bywały dni, gdzie drogą rowerową wzdłuż al. Grunwaldzkiej przejechało zaledwie 45 rowerzystów. Osiem lat później, w 2022 r. sytuacja znacznie się zmieniła i w tym samym miejscu, dniem z najmniejszą ilością przejazdów była niedziela, 31 stycznia. Wtedy drogą przejechało 209 fanów dwóch kółek.
Miejskie statystyki z licznika rowerowego na al. Grunwaldzkiej. Po 8 latach widać duży wzrost liczby rowerzystów.
[news:1132278]
Sól na drogach rowerowych?
Jezdnie dla aut po odśnieżeniu są najczęściej posypywane solą drogową lub kruszywem. Takie rozwiązania stosuje się, aby uszorstnić nawierzchnię i rozpuścić ewentualne koleiny powstałe z lodu. Dawniej sól drogowa nie była tak powszechna, ponieważ jest funkcjonalna jedynie gdy temperatura oscyluje w okolicach 0°C.Czy na drogach rowerowych drogowcy posypią sól? Nie. Taką decyzją podjęto dlatego, że mieszanka soli jest bardzo szkodliwa dla środowiska oraz przyśpiesza korozję. W rowerze jest wiele odkrytych części metalowych, a więc przeniknięcie do nich soli mogłoby się wiązać z dodatkowymi kosztami w serwisie.
10 tras, 82 kilometry dróg
Poniżej prezentujemy szczegółową listę tras rowerowych, które będą odśnieżane w sezonie zimowym 2022/2023.
- Trasa nr 1: Grunwaldzka, Zwycięstwa, Podwale Grodzkie, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Okopowa, Trakt Św. Wojciecha - do granic miasta
- Trasa nr 2: 3 Maja, Nowe Ogrody, Kartuska, Armii Krajowej
- Trasa nr 3: Kościuszki, Hynka, Żołnierzy Wyklętych, Słowackiego
- Trasa nr 4: Potokowa, Rakoczego, Nowolipie
- Trasa nr 5: Jaśkowa Dolina, Bulońska, Nowa Bulońska Północna, Nowa Bulońska Południowa, Adamowicza, Jabłoniowa, Warszawska (w tym Nowa Warszawska)
- Trasa nr 6: Łostowicka, Havla, Witosa, Cienista
- Trasa nr 7: Pomorska, Chłopska, Rzeczypospolitej, Legionów, Plac Komorowskiego, Wyspiańskiego, Miszewskiego
- Trasa nr 8: Kaczyńskiego, Obrońców Wybrzeża, Kołobrzeska
- Trasa nr 9: Hallera, Kliniczna, Marynarki Polskiej, Krasickiego, Wyzwolenia
- Trasa nr 10: Stryjewskiego, Wosia Budzysza, Lenartowicza, Siennicka, Elbląska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.