reklama

W Gdańsku powstaną rowerostrady z prawdziwego zdarzenia [LISTA]

Opublikowano:
Autor:

W Gdańsku powstaną rowerostrady z prawdziwego zdarzenia [LISTA] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RoweryW miniony piątek gdański samorząd przedstawił zaktualizowany dokument STeR, czyli System Tras Rowerowych dla Gdańska. Dla części kluczowych tras rowerowych rozpoczął się już etap projektowania.
reklama

System Tras Rowerowych dla Gdańska (STeR) powstał 10 lat temu. Dokument zawiera zadania i priorytety do zrealizowania w ramach rozwoju infrastruktury rowerowej w Gdańsku. Wiele z założonych wtedy zadań udało się zrealizować, ale bywały również projekty, które zmieniano.

Potrzebujemy przynajmniej 40 km szybkich tras rowerowych, Ekostrad. Widzimy, jak zmieniło się nasze życie, jak pandemia zmieniła przyzwyczajenia komunikacyjne, sposób przemieszczania się - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. -Marzy mi się, aby w ramach korytarza Drogi Czerwonej znalazła się ekostrada, czyli bezpośrednie połączenie, bez kolizyjnych skrzyżować, umożliwiające szybkie przemieszczanie się rowerami - dodała.

40 kilometrów rowerostrad

W ramach  zmian w Systemie Tras Rowerowych dla Gdańska zaplanowano budowę kluczowych połączeń rowerowych. Warto nadmienić, że np. infrastruktura rowerowa wzdłuż ul. Spacerowej z Oliwy do Osowy została zaplanowana w pierwszej wersji dokumentu STeR, jednak do teraz nie została ona wykonana. Aktualne planowane połączenia w ramach Systemu Tras Rowerowych dla Gdańska przedstawiają się następująco

reklama

  1. Trasa wzdłuż ul. Spacerowej - połączy Oliwę z Osową. Wyjazd rowerem z Osowej będzie odbywał się ul. Kielnieńską, a następnie planowaną kładką pieszo-rowerową nad obwodnicą.
  2. Trasa między ul. Słowackiego, a ul. Wodnika w Osowej. Zapewni szybki i komfortowy tranzyt dla mieszkańców Osowej, Klukowa oraz Matarni.
  3. Trasa wzdłuż linii PKM. Rozpocznie się na Zaspie, następnie w okolicy wiaduktu kolejowego nad al. Grunwaldzką przebiegnie wzdłuż linii PKM. Następnie rowerzyści będą mogli udać się w kierunku Matarni, lub Jasienia i Kokoszek. Zakończenie tej rowerostrady zaplanowano przy granicach miasta z gminą Żukowo. 
  4. Trasa łącząca Wrzeszcz z Pieckami-Migowem i Jasieniem. Rozpocznie się na ul. Do Studzienki, zahaczy o Suchanino, kończąc swój przebieg na al. Adamowicza.
  5. Trasa wzdłuż al. Armii Krajowej - rozpocznie się na Węźle Groddecka, przez Chełm, a zakończy się na Ujeścisku, przy al. Adamowicza.
  6. Trasa od granicy Gdańska do Traktu Św. Wojciecha. Powstanie w ramach Nowej Świętokrzyskiej, a od węzła Łostowice-Świętokrzyska będzie przebiegała wzdłuż Małomiejskiej.
  7. Trasa wzdłuż linii SKM. Rozpocznie się na drodze rowerowej wzdłuż ul. 3 Maja, następnie wzdłuż linii SKM będzie przebiegała aż do granicy z Sopotem na Drodze Zielonej. 
Zakończenie budowy pierwszej z tras rowerowych, wzdłuż al. Armii Krajowej, zaplanowano do końca 2023 roku.

reklama

Zgłoś swoje uwagi i propozycje - STeR

Biuro Rozwoju Gdańska rozpoczęło konsultacje dotyczące sieci tras rowerowych w Gdańsku. Swoje uwagi można zgłosić za pośrednictwem interaktywnej mapy dostępnej na stronie BRG. Na mapie można np. narysować swoje propozycje przebiegu tras.

Na mapie trasy rowerowe podzielono na trzy klasy: 

  • ekostrady - trasy tranzytowe o największym komforcie jazdy, z bezkolizyjnymi węzłami,
  • trasy główne - podstawowe trasy wzdłuż głównych jezdni,
  • trasy zbiorcze
Określono również optymalną formę realizacji dla każdej z tras. Adekwatnie do miejsca dobrano: pasy ruchu dla rowerów, wydzielone drogi rowerowe, czy jazdę w ruchu ulicznym na zasadach ogólnych. 

Prowadzone konsultacje potrwają do końca stycznia 2022 roku.

reklama

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama