reklama

Rower w pociągu, czyli o czym należy pamiętać w podróży z jednośladem? [PORADNIK]

Opublikowano:
Autor:

Rower w pociągu, czyli o czym należy pamiętać w podróży z jednośladem? [PORADNIK] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook
RowerySezon wakacyjny rozpoczął się w najlepsze, więc dużymi krokami zbliżają się również letnie wyjazdy. Ciekawą formą wycieczki może okazać się połączenie dwóch środków transportu - pociągu i roweru. O czym jednak należy pamiętać, aby w pełni korzystać z wyjazdu? Sprawdź nasz poradnik!
reklama

Tak naprawdę wszyscy przewoźnicy kolejowi w Polsce umożliwiają przewóz roweru w pociągu. Jest to ważna kwestia w kontekście turystyki rowerowej, która staje się u nas co raz popularniejsza. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników, aby mieć pewność, że nasza podróż będzie przebiegała bez utrudnień.

Dobrze zaplanuj podróż

W większości przypadków, przewóz roweru na pokładzie pociągu jest odpłatny. Idzie za tym rezerwacja miejsc rowerowych i o ile ma to sens w przypadku połączeń dalekobieżnych, to takie praktyki można poddać wątpliwości, gdy mówimy o trasach lokalnych. Ogromny problem stanowi od lat chociażby przewóz rowerów na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Zaledwie 6 miejsc dla jednośladów w jednym pociągu jest niewystarczające, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Kłopoty zaczynają się już wiosną, kiedy to wiele osób chce urządzić sobie przejażdżkę po zakątkach Kaszub. 

reklama

Miejsca do przewozu rowerów w pociągach kursujących po linii PKM

Aby uniknąć sytuacji, w której wszystkie miejsca dla rowerów zostaną wykupione, warto odpowiednio wcześniej zaopatrzyć się w bilet na przewóz jednośladu. To pozwoli nam lepiej zaplanować podróż i da pewność, że będzie czekało na nas miejsce, choć i to nie zawsze jest oczywiste.

Bilety na przewóz roweru trzeba również wykupować podczas podróży pociągami PKP Intercity. Przewóz jednośladu jest bezpłatny jedynie w pociągach Polregio oraz Szybkiej Kolei Miejskiej na odcinku Gdańsk Śródmieście - Lębork.

reklama

Bilet? Tylko w aplikacji

Z uwagi na rosnącą popularność kolei w ostatnich latach, warto szybciej planować podróże, o czym wspominaliśmy wcześniej. Biorąc pod uwagę, że liczba miejsc rowerowych jest ograniczona, szybsza rezerwacja jest tym bardziej wskazana. Jak zrobić to jednak najszybciej i najwygodniej? Z poziomu swojego smartfona lub komputera. Wystarczy skorzystać z internetowych systemów sprzedaży poszczególnych przewoźników. Swoją aplikację oferuje już między innymi PKP Intercity oraz Polregio, dzięki czemu szybko znajdziemy interesujące nas połączenie i zarezerwujemy na nie bilet.

Swoje miejsce możemy zarezerwować ze schematu, tak, jak w samolocie, fot. ebilet.intercity.pl

reklama

Tak wyglądają stawki za przewóz roweru u poszczególnych przewoźników:

  • PKP Intercity - 9.10 zł,
  • Polregio (w woj. pomorskim w ramach "Taryfy Pomorskiej") - 7 zł.
Jak już wspominaliśmy, rower za darmo przewieziemy w żółto-niebieskich SKM-kach między Gdańskiem Śródmieście, a Lęborkiem. Obowiązująca w naszym regionie Taryfa Pomorska pozwala również zakupić bilet miesięczny na przewóz jednośladu za 30 złotych. Sporą wadą tego rozwiązania jest jednak brak możliwości pobrania darmowej miejscówki z poziomu aplikacji. Taki dokument może wydać jedynie obsługa w kasach biletowych lub kierownik pociągu.

Zakup biletu z miejscem na przewóz roweru to nic innego jak zawarcie umowy przewozu z danym przewoźnikiem. Oznacza to, że nie powinny mieć miejsca sytuacje takie jak np. wyproszenie rowerzysty z pociągu mimo ważnego biletu. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić reklamacje do przewoźnika.

reklama

Istnieją również komercyjne rozwiązania do zakupu biletów, jak popularna aplikacja KOLEO. Posiada ona prosty i intuicyjny interfejs, obsługuje większość przewoźników oraz również oferuje wybór miejsca ze schematu. 

Toporne wieszaki wiecznie modne

Niestety, ale mniej pozytywnym aspektem podróży rowerowo-kolejowych są wszechobecne metalowe wieszaki. Te nie dość, że niszczą obręcze kół, to często nie są dostosowane do różnych typów jednośladów. Takie rozwiązanie nadal praktykuje PKP Intercity, jednak odchodzi od niego nasze województwo. W nowych pociągach Impuls rower po prostu przypinamy pasami mocującymi.

W pociągach Impuls 2, które zamówiło nasze województwo, dla rowerzystów przewidziano 16 miejsc. Nie ma tu topornych wieszaków

Wieszaki nie dość, że niszczą rower, nierzadko zajmują więcej miejsca, to dodatkowo są zmorą dla osób mniej silnych. Możemy mieć jedynie nadzieję, że trend ten będzie odchodził w zapomniane, bo rower to nie płaszcz, aby go wieszać.

Podsumowując, warto skupić się szczególnie na dwóch aspektach: szybszym planowaniu podróży oraz zakupie biletu z wyprzedzeniem. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć owocnych wypraw kolejowo-rowerowych.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama