W ubiegłym roku nasze miasto ubiegało się o organizację międzynarodowej konferencji rowerowej Velo-City. W mieście Neptuna gościła w listopadzie delegacja z Europejskiej Federacji Cyklistów, która oceniała standardy infrastruktury rowerowej w Gdańsku.
[news:1377328]
Velo-City - czego dotyczy konferencja?
Samo wydarzenie dotyczy szeroko pojętego tematu komunikacji rowerowej w mieście. Konferencja jest kluczowa w promowaniu zrównoważonej mobilności w miastach i odbywa się cyklicznie, co roku od 1980. W trakcie trwania wydarzenia, równolegle odbędą się targi, na których prezentowane będą rowerowe innowacje technologiczne.Co ciekawe, miasta, w których odbywała się konferencja Velo-City zaobserwowały ogólne wzrosty ruchu rowerowego. Władze Gdańska liczą, że będzie tak również i w naszym przypadku.
- Codzienne korzystanie z roweru jest najbardziej ekologicznym i efektywnym sposobem na podróżowanie po mieście - wskazuje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Prowadzone przez nas pomiary potwierdzają, że gdańszczanki i gdańszczanie coraz chętniej korzystają z tego środka transportu - dodaje Dulkiewicz.
Velo-City to również masa wydarzeń towarzyszących, które z pewnością zaangażują mieszkańców Gdańska. Do stolicy Pomorza przyjedzie ponad tysiąc uczestników z całego świata, a w samej konferencji wezmą udział największe organizacje rowerowe, samorządy, NGO-sy, czy przedstawiciele biznesu i instytucji rządowych.
Jill Waren, dyrektor ECF z wiceprezydentem Piotrem Kryszewskim podczas wizyty studyjnej w listopadzie 2022 r.
Gdańsk jako pierwsze miasto w Polsce w ogóle ubiegał się o organizacje tego wydarzenia. Velo-City odbędzie się u nas w 2025 roku.
Gdańsk obiecuje rozwój dróg rowerowych
W naszym mieście inwestujemy „w rowery” od ponad 20 lat, zaś sama strategia rozwoju tras rowerowych stworzona została już ponad 10 lat temu. Na dzień dzisiejszy urzędnicy mówią o ponad 860 km sieci tras rowerowych, jednak w praktyce wydzielone drogi rowerowe stanowią jedynie 137,9 km. Większość z tej ogólnej statystyki to ulice w strefie Tempo-30 (619,9 km) i jednokierunkowe drogi z ruchem rowerowym dopuszczonym „pod prąd” (57,1 km).
- Gdańsk (dop.red.) Jest jednym z kluczowych miast w sieci tras rowerowych EuroVelo. To tu krzyżują się 3 ważne europejskie szlaki. Po dekadach współpracy z Gdańskiem w ramach naszej sieci Cities and Regions for cycling jesteśmy przekonani, że Velo-city 2025 będzie niezapomnianym wydarzeniem - mówiła Jill Waren, dyrektor ECF.
Urzędnicy zapowiadają budowę 36,8 km ekostrad rowerowych, remont 30 km dróg rowerowych, czy nadanie priorytetu dla ruchu rowerowego na 16 ważnych skrzyżowaniach. Ponadto przebudowywane będą nadal niebezpieczne miejsca na rowerowej mapie Gdańska, np. skrzyżowania z małą widocznością. Te i inne cele miasto założyło sobie do 2025 roku.
[news:1255543]
Tematem przewodnim Velo-City 2025 w Gdańsku będzie „Energising solidarny” - energetyzująca solidarność. Organizatorzy chcą zainspirować do jazdy na rowerze, aby solidarnie oszczędzać energię, nie tylko tą z surowców, ale i płynącą w relacjach i społeczeństwie.
[news:1395560]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.