reklama

Pomysł na weekend: Rowerem z Gdańska do Sobieszewa

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Rowery Wyspa Sobieszewska to miejsce, które z roku na rok zyskuje na popularności wśród gdańszczan i turystów. Wiele osób jednak nie wie, że z samego centrum miasta można dostać się tam po wydzielonej drodze rowerowej. Chętni mogą kontynuować swoją podróż wzdłuż Wisły w kierunku Tczewa lub na Mierzeję Wiślaną. Rower to świetny środek transportu ale i sposób na detoks od codziennego zgiełku.
reklama

Szlakiem EuroVelo z Gdańska na Wyspę Sobieszewską

Przebieg: Gdańsk - Przejazdowo - Bogatka - Wiślinka - Wyspa Sobieszewska

Dystans: około 20 kilometrów

Poziom trudności: łatwy

Proponowana trasa jest idealna na spokojną, niedzielną rowerową przejażdżkę. Sobieszewo to bardzo popularny kierunek wśród gdańszczan i nie tylko. To za sprawą wyjątkowego klimatu, w którym dosłownie i w przenośni możemy wziąć głęboki oddech. 

Od kilku lat na Wyspę Sobieszewską bez żadnych trudności dotrzemy na rowerze. Wszystko dzięki zakończonej realizacji fragmentów międzynarodowych szlaków EuroVelo 9, 10 i 13 oraz Wiślanej Trasy Rowerowej. Na trasie warto trzymać się charakterystycznych znaków, które przydadzą się szczególnie na wyjeździe z miasta, gdzie trasa odbija w żuławskie pola.

Charakterystyczne znaki obecne na całej trasie

Naszą podróż rozpoczniemy z Targu Węglowego, z którego ulicą Bogusławskiego łatwo dostać się Ogarną. To właśnie ta ulica pozwala sprawnie ominąć rowerem ścisłe centrum i jest częścią szlaków EuroVelo oraz WTR.

Ulica Ogarną, która jest obecnie remontowana

Przejeżdżając przez Bramę Krowią, ujrzymy piękną panoramę kamienic nad Motławą. Jest to również dobry moment na pamiątkowe zdjęcie. Tuż za mostkiem, zgodnie z oznakowaniem skręcamy w lewo (ul. Chmielna) i docieramy na skrzyżowanie z ul. Stągiewną - skręcamy w prawo. Jadąc cały czas prosto, przemierzamy ul. Długie Ogrody i docieramy do Bramy Żuławskiej. Tutaj warto zachować szczególną uwagę i skupić się na pomarańczowych znakach - tuż przed zabytkiem musimy skręcić w lewo, a następnie wjechać na drogę rowerową. Przejazd rowerowy wzdłuż estakady pokonujemy na wprost, kierując się w stronę Węzła Elbląska. Cały czas poruszamy się dedykowaną trasą.

Bezpośrednio przed węzłem obijamy na prawo i zjeżdżamy w dół (zgodnie z przebiegiem drogi rowerowej). Następnie musimy przejechać tunelem pieszo-rowerowym pod Trasą Sucharskiego, po wyjeździe z którego trzeba wykonać ostry, wręcz zawracający skręt w prawo.

Przemierzając ul. Sitowie na Rudnikach, będziemy przekraczać linię kolejową. Warto kierować się oznakowaniem pionowym i poziomym, które bezpiecznie doprowadzi nas do celu

Teraz czekają nas lekkie lawirowania: po przejeździe przez przejazd kolejowy dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą Michałki, gdzie skręcamy w lewo, aby od razu na następnym skrzyżowaniu skręcić od razu w prawo (oznakowanie towarzyszy nam cały czas). Tak dojeżdżamy do magazynów, przed którymi skręcamy w prawo i jedziemy urokliwą trasą rowerową.

Taki urokliwy odcinek wyprowadzi nas za rogatki Gdańska

Wyjazd z Gdańska poznamy po zmianie nawierzchni z asfaltu na kostkę betonową. Dalszy odcinek trasy w gminie Pruszcz Gdański jest jednak asfaltowy. Musimy przejechać na wprost skrzyżowanie przy rafinerii, aby dojechać do miejscowości Przejazdowo. Niestety, ale w ostatnich latach krajobraz na tym odcinku znacznie pogorszył się. Stare i urokliwe żuławskie pola zastąpiły toporne magazyny. Na światłach w Przejazdowie musimy skręcić w lewo. 

Trasa rowerowa wzdłuż ul. Sobieszewskiej

Teraz czeka nas długa prosta droga w żuławskich krajobrazach. Mamy też szansę na postój i odpoczynek w specjalnej wiacie. Przecinając Bogatkę i Wiślinkę zaczynamy docierać do Martwej Wisły, obserwując tym samym nowy most zwodzony.

 Nowy most na Wyspę Sobieszewską

Warto na chwilę przystanąć na moście i spojrzeć w kierunku Górek Zachodnich. Właśnie tam znajduje się rezerwat Ptasi Raj, który można odwiedzić podczas pobytu na wyspie. Gdy dojedziemy już do ronda, możemy obrać dalszy kierunek. Dobry będzie odpoczynek na lokalnej plaży, czy odwiedziny Zbiornika Wody Kazimierz lub drugiego rezerwatu - Mewia Łacha. Nie zabraknie tu również sklepów czy lokalnej gastronomii. Warto odkryć na swój sposób te wyjątkowe miejsce.

Wyspę Sobieszewską możemy pokonać również przejeżdżając leśną ścieżką rowerową, lub objeżdżając ją szlakiem rowerowym im. Wincentego Pola. 

Jeśli macie propozycje tras rowerowych, które według Was powinniśmy opisać na łamach Pulsu Gdańska, zapraszamy do kontaktu mailowego: [email protected]

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama