reklama

PKP SKM znika z linii PKM. Od grudnia jeden przewoźnik

Opublikowano:
Autor:

PKP SKM znika z linii PKM. Od grudnia jeden przewoźnik - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KolejOd grudnia tylko jeden przewoźnik będzie kursować po linii PKM i będzie to Polregio. Tak wskazuje otwarcie ofert w przetargu na obsługę linii.
reklama

Urząd Marszałkowski ogłosił kilka tygodni temu przetarg na usługi kolejowe na trasach: Kartuzy - Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Wrzeszcz - Gdynia Główna (przez Gdańsk Osowa), Kościerzyna - Gdynia Główna (przez Gdańsk Wrzeszcz) oraz Kościerzyna -- Gdynia Główna (przez Gdańsk Osowa). Wybrany przewoźnik będzie będzie operował na tych odcinkach od grudnia tego roku do grudnia 2026 roku.

Do tej pory po linii PKM na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego kursowało dwóch przewoźników: PKP Szybka Kolej Miejska i Polregio. W nowym przetargu urzędnicy chcieli, aby wszystkie kursy obsłużyła jedna firma.

Do przetargu stanęła tylko spółka Polregio, która swoje usługi wyceniła na 187,8 mln złotych.

Przewoźnicy z zastrzeżeniami

Obecnie otwarte oferty to drugie podejście do wyboru przewoźnika. Zapisy pierwszego przetargu nie spodobały się potencjalnym wykonawcom. Odwołania od zapisów przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej złożyły spółki PKP SKM Trójmiasto, Polregio oraz Arriva RP (przewoźnik kursujący w województwie kujawsko-pomorskim). Ten ostatni zaznaczył, że zapisy przetargu dyskryminują firmy, które obecnie nie kursują na PKM. Jak zaznaczyła Ariiva, żaden inny przewoźnik nie będzie w stanie przygotować pociągów i załóg do pracy w kilka tygodni.

reklama

Polregio oraz PKP SKM zwracały w swoich odwołaniach uwagę m.in. na sposób rozliczeń oraz kary umowne, które mogą być nakładane "z tytułu okoliczności w żaden sposób niezawinionych przez przewoźnika".

W obecnym, drugim przetargu Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego pozbawił potencjalnych przewoźników prawa wnoszenia odwołań. Zdecydował się bowiem znaleźć wykonawcę nie w oparciu o Prawo Zamówień Publicznych, a w drodze przetargu przewidzianego w art. 701 ustawy Kodeks Cywilny z uwzględnieniem zasad wskazanych w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczącego usług publicznych w zakresie kolejowego i drogowego transportu pasażerskiego.

Umowa, która będzie podpisana z nowo wybranym przewoźnikiem przewiduje uruchamianie 82 pociągów w weekendy i święta oraz 97 w dni powszednie.

reklama

[news:1372191]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama