reklama

Od niedzieli letni rozkład jazdy pociągów. Sprawdź, jakie zmiany czekają na pasażerów

Opublikowano:
Autor:

Od niedzieli letni rozkład jazdy pociągów. Sprawdź, jakie zmiany czekają na pasażerów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kolej W najbliższą niedzielę, 13 czerwca, wejdzie w życie trzecia korekta rocznego rozkładu jazdy pociągów. Oprócz zmian w pociągach całorocznych pojawi się wiele połączeń sezonowych.
reklama

W ramach letniego rozkładu jazdy pociągów największe zmiany czekają na pasażerów pociągów dalekobieżnych, uruchamianych przez PKP Intercity. W tegoroczne wakacje przewoźnik będzie uruchamiał 426 pociągów dziennie, co jest liczbą zbliżoną do przed pandemicznych wakacji 2019 roku, kiedy uruchamiano 425 pociągów. 

Na Podlasie i w góry

Najciekawszym nowym połączeniem z Gdańska w tegoroczne wakacje będzie kursujący od lat pociąg TLK Biebrza, który zmieni swoją trasę. Pociąg zamiast do Białegostoku pojedzie z aż do Warszawy, odwiedzając po drodze podlaskie miejscowości: Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Czeremchę i Siematycze. Jest to pierwsze od lat bezpośrednie połączenie kolejowe z Gdańska w te rejony. Dzięki niemu możliwe będą łatwiejsze wycieczki pociągiem na Podlasie. 

Wraz z początkiem wakacji zwiększy się liczba połączeń Gdańska m.in. z Warszawą. W wakacyjne weekendy pojawi się wzmocnienie w postaci pociągu IC Lazur w relacji Gdynia Główna - Łódź Fabryczna (przez Warszawę), stanowiącego tańszą alternatywę dla pociągów pendolino. W wakacje powróci także bezpośrednie nocne połączenie z Gdańska do Jeleniej Góry, które zapewni grupa wagonów w pociągu TLK Rozewie. Za dnia takie połączenie zapewni grupa wagonów dołączana do pociągu TLK Artus. Na czas wakacji wrócą także bezpośrednie połączenia z Zakopanem w postaci dziennych pociągów: TLK Małopolska i IC Witkacy, a także znanego nocnego pociągu TLK Karpaty, prowadzącego w składzie wagon z miejscami do leżenia i wagon sypialny. Obecnie z powodu remontu linii kolejowej do Zakopanego, podróż pociągiem możliwa jest tylko do Krakowa, gdzie trzeba przesiąść się do autobusów zastępczych.

Na trasie do Wrocławia zadebiutują natomiast wielofunkcyjne wagony combo, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, rowerzystów, a także rodzin z dziećmi. Pojawią się one w pociągach IC Pomorzanin w relacji Gdynia - Wrocław oraz IC Piast w relacji Gdynia - Kraków.

Więcej pociągów nad otwarte morze

W wakacje z Gdańska pojawi się także 7 bezpośrednich pociągów do Helu, w tym 5 par pociągów TLK, 1 para pociągów EIC oraz 1 para najtańszych pociągów regio. Jak co roku, pociąg regio z Chojnic przez Gdańsk do Helu będzie zestawiony z wagonów piętrowych. Przejazd takim składem jest atrakcją samą w sobie, gdyż przez większość roku wagony piętrowe nie obsługują trójmiejskiego węzła kolejowego. Co ciekawe, najszybszym połączeniem na trasie do Helu będzie właśnie pociąg regio, który z Gdańska na koniec półwyspu dojedzie  w 2 godziny i 22 minuty. Najwolniejszy będzie poranny pociąg TLK Korsarz, któremu pokonanie tego odcinka zajmie 3 godziny i 1 minutę. Dłuższa podróż pociągami dalekobieżnymi jest związana z dzieleniem składów na stacji Gdynia Główna do różnych nadmorskich miejscowości.

Zwiększy się liczba bezpośrednich pociągów do Kołobrzegu. Oprócz licznych porannych pociągów TLK pojawi się dodatkowa para pociągów pendolino, która wyruszy z Gdańska o 17:08 i w Kołobrzegu zamelduje się już o 20:00. Pociągi pendolino będą na tej trasie zdecydowanie najszybsze, gdyż podróż nimi zajmie poniżej 4 godzin. Najwolniejszy pociąg TLK Mierzeja, wyruszający z Gdańska o 3:44, będzie potrzebował na dojazd do Kołobrzegu aż 4 godzin i 54 minut. 

Z Gdańska bezpośrednio pojedziemy także do Łeby dzięki pociągom TLK Wydmy, TLK Korsarz i TLK Delfin. Najszybszy na tej trasie będzie ten ostatni pociąg, który dojedzie do Łeby z Gdańska w 2 godziny i 23 minuty. Najwolniejszy TLK Korsarz będzie jechał 3 godziny i 8 minut. Mniej będzie bezpośrednich połączeń do Ustki. Tam dojedziemy tylko porannym pociągiem TLK Ustronie, co zajmie nam niespełna 3 godziny. W te wakacje zabraknie za to bezpośrednich pociągów regio do Ustki. Tym razem podróż tym rodzajem pociągów jest możliwa tylko z przesiadką w Słupsku. 

Drugi rok z rzędu nie pojawi się komercyjny, piętrowy pociąg Słoneczny Kolei Mazowieckich z Warszawy do Ustki. Nie pojedzie także uruchamiany przez Arrivę pociąg Słoneczny Patrol z Bydgoszczy do Helu. Przewoźnicy tłumaczą nieuruchamianie tych niedotowanych połączeń sytuacją epidemiczną. 

Podróże zagraniczne 

W przypadku połączeń międzynarodowych, w wakacje pojawi się dodatkowe bezpośrednie połączenie do Czech. Oprócz codziennego pociągu EIC Sobieski do Wiednia przez m.in. Ostrawę, pojawi się nocny pociąg TLK Wydmy do przygranicznej stacji Bohumin. Stąd tanio i bez problemów można dostać się czeskimi pociągami do większości najważniejszych czeskich miejscowości. W wakacje do codziennego kursowania powróci pociąg IC Gedania do stacji Berlin Hauptbahnhof. Obecnie, z powodu sytuacji epidemicznej, jego kursowanie ograniczono do jednej pary połączeń w tygodniu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama