Gdańsk Wrzeszcz - historia stacji
Stacja została otwarta w 1870 roku pod nazwą Langfuhr jako część Kolei Tylnopomorskiej (Berlin - Szczecin - Stargard - Słupsk - Gdańsk). Od 1907 roku nazwa stacji została zmieniona na Danzig Langfuhr. Obecną nazwę (Gdańsk Wrzeszcz) obiekt nosi od zakończenia II wojny światowej.Pierwszy dworzec wybudowany został w około 12 miesięcy. Powstał według wspólnego projektu, który zastosowany został również na innych stacjach wzdłuż linii np. w Wejherowie, Redzie oraz Oliwie. Ta ostatnia stacja jest obecnie najbliższa wyglądem oryginalnego wrzeszczańskiego dworca.
Początkowo ruch na nowym dworcu był niewielki. Według rozkładu jazdy ważnego od 1 września 1870 roku na stacji zatrzymywały się dwie pary pociągów dziennie, z których jedną stanowił pociąg towarowo-osobowy.
W czasie działań wojennych dworzec uległ zniszczeniu. Powojenne władze Gdańska nie zdecydowały się odbudować budynku dworcowego. W zamian pojawił się nowy budynek. Jego otwarcie nastąpiło 8 marca 1969 roku. Obiekt ten służył mieszkańcom i turystom do 2021 roku.
Wygląd dworca w 2012 roku
W lipcu 2021 roku właściciel dworca rozpoczął gruntowną modernizację. Stary dworzec został praktycznie zrównany z ziemią, a w jego miejscu powstaje nowy obiekt. Zakończenie przebudowy i uruchomienie przewidziano w połowie 2023 roku. Wartość prac inwestycyjnych to 13,2 mln złotych brutto.
[news:1238417]
Gdańsk Wrzeszcz - perony
Wrzeszczańska stacja wyposażona jest w cztery perony. Dwa z nich przeznaczone są dla ruchu regionalnego oraz dalekobieżnego. Pozostałe służą pasażerom pociągów aglomeracyjnych. Wszystkie zostały w ostatnich latach przystosowane do odprawy osób niepełnosprawnych. Obecnie możliwość dojścia do nich znajduje się jedynie od strony przejścia podziemnego łączącego ulicę Wajdeloty z ulicą Dmowskiego lub tunelem łączącym perony z Galerią Metropolia.
Peron 1
Z peronu pierwszego odjeżdżają pociągi PKP Intercity, Polregio oraz PKP SKM między innymi w kierunkach: Tczewa, Portu Lotniczego, Kartuz, Warszawy oraz Krakowa. Wyspowy peron jest zadaszony w środkowej części, wyposażony w windę oraz system informacji pasażerskiej.
Peron 2
Z peronu drugiego odjeżdżają pociągi PKP Intercity, Polregio oraz PKP SKM między innymi w kierunkach: Portu Lotniczego, Kościerzyny, Gdyni Głównej oraz Szczecina. Wyspowy peron jest zadaszony, wyposażony w windę oraz ekrany z informacjami dla podróżnych.
Peron 3
Przy peronie oznaczonym numerem 3 zatrzymują się jedynie pociągi PKP Szybkiej Kolei Miejskiej jadące zarówno w kierunku Gdańska Śródmieścia, jak i Gdyni Cisowej oraz Wejherowa. Dojście na peron ułatwia winda, zaś informacją służą klientom PKP SKM ekrany systemu informacji pasażerskiej.
Peron 4
W 2016 roku oddano do użytku drugi peron SKM, oznaczony numerem 4. Jest to peron stykający się bezpośrednio z Galerią Metropolia. Z tego peronu mogą korzystać jedynie podróżni, którzy chcą jechać pociągiem podmiejskim w kierunku Gdyni oraz Wejherowa.
Ułatwienia dla podróżnych
Kasy i biletomaty
Pasażerowie, którzy chcą kupić bilet na stacji mogą to zrobić zarówno w kasach, jak i biletomatach. Obecnie w budynku dworca tymczasowego znajdują się kasy biletowe prowadzące sprzedaż na pociągi krajowe i międzynarodowe. Ponadto w tunelu, łączącym perony z ulicami Dmowskiego oraz Jana Kilińskiego, można znaleźć biletomaty sprzedające bilety PKP SKM oraz Polregio. W momencie, gdy kasy są już nieczynne, bilety można kupić u obsługi pociągu bez dodatkowej opłaty (z wyjątkiem pociągów EIP Pendolino).
Okolice dworca
W budynku tymczasowym oprócz kas zlokalizowano również niewielką poczekalnię oraz toalety. Nieopodal dworca zlokalizowane są dwa duże centra handlowe: Galeria Bałtycka oraz Galeria Metropolia.
Gdańsk Wrzeszcz - dojazd transportem zbiorowym
Przy samym dworcu znajdują się przystanki autobusowe skupione w ramach węzła Wrzeszcz PKP. Można stąd dojechać do wielu dzielnic miasta. Z pętli autobusowej odjeżdżają pojazdy miejskich linii:
- 110 kier. Port Lotniczy
- 115 kier. Jaworzniaków
- 116 kier. Matemblewo
- 124 kier. Zaspa - Szpital
- 126 kier. Banino Pszenna
- 127 kier. Jasień PKM
- 136 kier. Niedźwiednik
- 149 kier. Wrzeszcz PKP (linia okólna)
- 157 kier. Bysewo
- 158 kier. Stogi
- 162 kier. Orunia Górna
- 168 kier. Kiełpino Górne
- 199 kier. Wały Piastowskie
- 199 kier. Oliwa PKP
- 249 kier. Wrzeszcz PKP (linia okólna)
- 258 kier. Stogi
- 262 kier. Jaworzniaków.
- N2 kier. Grudziądzka
- N2 kier. Maćkowy
- N3 kier. Dworzec Główny.
Gdańsk Wrzeszcz - dojazd samochodem i parkingi
Dojazd samochodem do tej stacji nie jest najłatwiejszy. Przy dworcu nie znajduje się żaden większy parking. Nie ma też bardzo popularnych stref kiss&ride. W okolicy dworca znajdują miejsca w ramach Strefy Płatnego Parkowania. Pomiędzy budynkiem kolejowym a Galerią Bałtycką znajduje się mały parking prywatny.[news:1338508]
Połączenia z Gdańska Wrzeszcza
Wrzeszczański dworzec położony jest przy trzech liniach kolejowych: 202 (Gdańsk Główny - Stargard), 248 (Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Osowa) oraz 250 (Gdańsk Śródmieście – Rumia). Takie położenie sprawia, że można skąd dojechać do wielu stacji w kraju i za granicą. Wszystkie można znaleźć sprawdzając rozkład jazdy PKP Intercity, Polregio oraz PKP SKM. Łącznie przez stację przejeżdża każdego dnia około 400 pociągów jadących w kierunkach:
- Berlin Hauptbahnhof
- Białystok
- Bielsko-Biała Główna
- Bydgoszcz Główna
- Chojnice
- Elbląg
- Gdańsk Główny
- Gdańsk Port Lotniczy
- Gdańsk Śródmieście
- Gdynia Chylonia
- Gdynia Cisowa
- Gdynia Główna
- Giżycko
- Gliwice
- Katowice
- Kołobrzeg
- Kostrzyn
- Kościerzyna
- Kraków Główny
- Krynica-Zdrój
- Laskowice Pomorskie
- Lębork
- Łódź Fabryczna
- Malbork
- Olsztyn Główny
- Polanica-Zdrój
- Poznań Główny
- Pruszcz Gdański
- Przemyśl Główny
- Reda
- Rumia
- Rzeszów Główny
- Słupsk
- Smętowo
- Szczecin Główny
- Tczew
- Warszawa Wschodnia
- Warszawa Zachodnia
- Wejherowo
- Wien Hauptbahnhof
- Włocławek
- Wrocław Główny
- Zakopane
- Zielona Góra Główna
Dworzec Gdańsk Wrzeszcz - dane
Właściciel: PKP S.A.Adres: Dmowskiego 1A, 80-264 Gdańsk
Współrzędne: 54°22′55″N 18°36′19″E
[news:1342615]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.