reklama

Zobacz co dzieje się z twoimi odpadami, czyli Dzień Otwarty Zakładu Utylizacyjnego na Szadółkach [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Styl życiaW sobotę, 16 września Zakład Utylizacyjny w Gdańsku otworzył swoje bramy dla mieszkańców. Podczas Dnia Otwartego każdy chętny mieszkaniec mógł zobaczyć co dzieje się z domowymi odpadami, jak na co dzień pracuje zakład oraz przekonać się, jak ważna jest prawidłowa segregacja śmieci.
reklama

Jak funkcjonuje składowisko na Szadółkach?

Historia Zakładu Utylizacyjnego na Szadółkach rozpoczęła się w 1973 roku, gdy pełnił on jeszcze funkcję zwykłego składowiska odpadów. Przez pół wieku rola tego miejsca znacznie się zmieniła. Dziś zajmuje ono powierzchnię blisko 70 hektarów i odbiera odpady mieszkańców Gdańska, Pruszcza Gdańskiego oraz gmin Pruszcz Gdański, Żukowo i Kolbudy. Rocznie Zakład Utylizacyjny gospodaruje ponad 300 000 ton odpadów. 

Na składowisku znajdziemy

  • PSZOK
  • kompostownię
  • kwatery składowania odpadów
  • magazyn odpadów niebezpiecznych
  • podczyszczalnię
  • Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych
  • oraz wagi dla pojazdów przywożących odpady
Ponad dekadę temu zakończono gruntowną modernizację zakładu, która dostosowała go do surowych wymogów Unii Europejskiej i była jednym z warunków traktatu akcesyjnego z 2003 roku. Teraz znaczna część procesów jest w większości zautomatyzowana. Na przykład w nowoczesnej sortowni odpadów, pracownicy kontrolują jedynie prawidłowe działanie maszyn. 

reklama

[news:1397568]

Odór z Zakładu Utylizacyjnego na Szadółkach potrafi momentami być odczuwalny nawet w Śródmieściu. Mimo tego, że jest on zmorą wielu mieszkańców Gdańska, to warto pamiętać, że nie ma konkretnego miejsca, z którego wydobywają się przykre zapachy.

- Zachodzą tu pewne procesy tlenowe oraz beztlenowe. Są też kwatery. Jest wiele małych punktów niezorganizowanej emisji zapachów. Im dalej znajdujemy się od zakładu, tym bardziej miks wszystkich barw zapachowych możemy wyczuć - tłumaczy Jacek Wojda - Gburek, Dyrektor Produkcji w Zakładzie Utylizacyjnym. - Jak zapytamy skąd tu tak naprawdę źle pachnie, to nie możemy wskazać jednego źródła. 

Pracownicy składowiska zapewniają, że przykre zapachy starają się minimalizować. Między innymi przez system wentylacji, czy otwieranie głównych bram sortowni. 

reklama

Na terenie zakładu znajdziemy też kwatery, na których składowane są odpady. Duża część z nich została tam ulokowana jeszcze w czasach, gdy nie segregowano śmieci. Na kwaterach nie można wybudować jakichkolwiek budynków. Aby wykorzystać ich potencjał, z hałd pozyskiwany jest biogaz, a w przyszłości mają na nich powstać panele fotowoltaiczne.

Kwatera składowa odpadów 800/2, która przestała funkcjonować w 2010 roku. Teraz pozyskuje się z niej biogaz

W przyszłym roku do użytku oddany zostanie Port Czystej Energii, czyli ekologiczna spalarnia odpadów, które z różnych przyczyn nie nadają się do recyklingu. Inwestycja ma spalać 160 tysięcy ton odpadów rocznie i zapewniać energię elektryczną oraz ciepło dla około 30 tysięcy mieszkańców Gdańska. Władze Zakładu Utylizacyjnego dążą do całkowitego zamknięcia obiegu, czyli zagospodarowywania wszystkich odpadów, które przyjeżdżają na Szadółki tak, aby nie trzeba było ich składować. Właśnie w tym pomoże między innymi budowana teraz spalarnia. 

reklama

Warto też dodać, że składowisko na Szadółkach ma ograniczone możliwości rozwoju z uwagi na sąsiedztwo gminy Kolbudy oraz trójmiejskiej obwodnicy. Właśnie dlatego zamknięty obieg gospodarowania odpadami jest tu kluczowy. 

Zdjęcia z Dnia Otwartego Zakładu Utylizacyjnego zamieszczone są w galerii pod zdjęciem tytułowym

[news:1461192]

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama