Zmiany są poważne i dlatego nie budzą powszechnego zachwytu. Przede wszystkim dlatego, że dojdą nowe obowiązki dotyczące codziennego segregowania śmieci. I to już od stycznia 2025 roku.
Kaucja
To właśnie wtedy wejdzie w życie kaucja za:
- butelki – szklane i plastikowe,
Do ceny napoju będziemy musieli doliczyć kaucję w wysokości:
- 50 groszy – za butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra,
Pieniądze (w formie gotówki lub bonu na zakupy) będziemy mogli odzyskać po odniesieniu butelek lub puszek do sklepu.
Butelkomaty
Żeby zwrócić butelki, nie trzeba będzie mieć paragonu. A to oznacza, że będziemy mogli je oddać w dowolnym punkcie. Do systemu obowiązkowo muszą wejść sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw. Będą one zobowiązane do zbiórki pustych opakowań oraz zwrotu kaucji. Pojawią się w nich butelkomaty.Mniejsze placówki (poniżej 200 mkw.) nie będą miały takiego obowiązku. W ich przypadku będzie to dobrowolna decyzja. Tyle że i tak będą musiały pobrać kaucję od objętych nią produktów. Natomiast zwrot opakowań po mleku i produktach mlecznych ma wejść w życie rok później od 2026 r.
[news:1477795]
Odzież
Również od stycznia 2025 r. gminy będą musiały zapewnić swoim mieszkańcom oddzielne kontenery na tekstylia i odzież używaną. Taki obowiązek nakłada na Polskę dyrektywa Unii Europejskiej. Celem jest zwiększenie poziomu recyklingu zużytych ubrań.A tych statystyczny Europejczyk, według danych Newseria, pozbywa się co roku ok. 11-15 kg wyrobów włókienniczych, w tym odzieży. Na każde 5 wyprodukowanych ubrań 3 lądują na wysypisku śmieci lub są spalane. Tylko niewielki odsetek trafia ponownie do obiegu.
Odpady budowlane
Od 2025 r. czeka nas jeszcze segregacja odpadów budowlanych i remontowych. Firmy będą musiały dzielić je na 6 grup:
- odpady drewniane,
Jeśli dom lub mieszkanie będziemy remontowali sami, to będziemy musieli zamówić specjalny kontener na odpady budowlane.
[news:1506206]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.