reklama

To święto może zniknąć z kalendarza dni wolnych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

To święto może zniknąć z kalendarza dni wolnych - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Styl życiaCzy Zielone Świątki przestaną być dniem ustawowo wolnym od pracy? Sejmowa komisja rozpatruje propozycję usunięcia tego święta z oficjalnej listy dni wolnych, ponieważ zawsze przypada w niedzielę. Zwolennicy zmian argumentują, że nie ma to realnego wpływu na czas pracy większości Polaków.
reklama

Czy Zielone Świątki znikną z listy dni wolnych od pracy?

Sejmowa Komisja ds. Petycji zajęła się propozycją posła Marcina Józefaciuka (Koalicja Obywatelska), który chce usunięcia Zielonych Świątek z listy dni ustawowo wolnych od pracy. Powód? Święto to zawsze przypada w niedzielę, czyli w dzień, który dla większości pracowników i tak jest wolny.

reklama

Propozycja zmian w przepisach

Poseł Józefaciuk zwrócił uwagę, że Zielone Świątki nie wpływają realnie na czas pracy większości Polaków. Dlatego zaproponował nowelizację ustawy z 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy, polegającą na wykreśleniu przepisów ustanawiających ten dzień jako wolny.

Eksperci sejmowi podkreślają, że proponowana zmiana nie wpłynie na sytuację pracowników wykonujących obowiązki w niedziele i święta. Osoby te nadal będą miały prawo do dodatkowego dnia wolnego na podstawie Kodeksu pracy. Nie zmieni się również sposób obliczania wymiaru czasu pracy – obecnie jest on pomniejszany o 8 godzin za każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela.

reklama

Co dalej z pomysłem?

Sejmowa komisja zdecydowała się nadać bieg tej inicjatywie i przygotować projekt dezyderatu do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Ostateczna decyzja w sprawie usunięcia Zielonych Świątek z listy dni wolnych od pracy będzie zależeć od dalszych prac legislacyjnych.

Zmiany w kalendarzu świąt

To nie pierwsza modyfikacja dotycząca dni wolnych w ostatnim czasie. W grudniu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której od 2025 roku Wigilia stanie się dniem wolnym od pracy. W zamian przewidziano jednak dodatkową niedzielę handlową w grudniu.

Obecnie kalendarz dni wolnych w 2025 roku obejmuje 14 świąt, w tym Zielone Świątki, które  jeśli zmiana wejdzie w życie, mogą być ostatni raz formalnie dniem wolnym. Czy ta propozycja spotka się z aprobatą parlamentarzystów i społeczeństwa? O tym przekonamy się w najbliższych miesiącach.

reklama

Dni wolne od pracy w 2025:

1 stycznia (środa) – Nowy Rok

6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli

20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc

21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny

1 maja (czwartek) – Święto Pracy

3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja

reklama

8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)

19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało

15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych

11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości

24 grudnia (środa) – Wigilia (pierwszy raz jako dzień wolny)

25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie

26 grudnia (piątek) – Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo