reklama

Grupa wsparcia pomoże kobietom doświadczającym przemocy ekonomicznej

Opublikowano:
Autor:

Grupa wsparcia pomoże kobietom doświadczającym przemocy ekonomicznej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Styl życiaPrzemoc w rodzinie kojarzy się zazwyczaj z agresją fizyczną. Jak podkreślają specjaliści, przemoc może mieć jednak wymiar psychiczny lub ekonomiczny. Dla kobiet doświadczających tej ostatniej, rusza właśnie grupa wsparcia. Ostatnie miesiące pokazały, że problem w Gdańsku jest znaczny.
reklama

Sucha, encyklopedyczna definicja mówi, że przemoc ekonomiczna to zachowania mające na celu kontrolę zdolności partnerki/partnera do nabywania, utrzymywania i korzystania z zasobów ekonomicznych. Jej stosowanie zagraża ekonomicznemu bezpieczeństwu i niezależności tych osób.

Jakie zachowanie można zatem uznać za przemoc ekonomiczną? Anna Górska z gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet wymienia całą masę przykładów. - Wydzielanie pieniędzy we wspólnym gospodarstwie, nieuwzględnianie opinii żony/partnerki w planowaniu większych wydatków, rygorystyczne rozliczanie, utrudnianie czy całkowite blokowanie dostępu do konta - mówi Górska.

Zdarza się też, że opresja ekonomiczna ma związek z próbą podporządkowania kobiety i przekazywaniem jej pieniędzy tylko pod pewnymi warunkami. Tutaj również przykładów jest wiele. - Uzależnianie przekazania pieniędzy od posłuszeństwa lub wykonania jakiś czynności, w tym "płacenie za seks" żonie/partnerce lub nie płacenie alimentów, albo uzależnienie ich płacenia od "posłuszeństwa" kobiety i określonych decyzji dotyczących wspólnego dziecka - wymienia kolejne przykłady przemocy ekonomicznej Anna Górska.

reklama

Problem jest znaczny

W Polsce każdego roku około 800 tysięcy kobiet doświadcza przemocy. Amerykańskie badania pokazują, że przemoc ekonomiczna jest powszechniejsza od tej fizycznej. W 90% przypadków przemocy w rodzinie dochodzi do ekonomicznego ucisku. 

Nie ma podobnych badań dotyczących skali przemocy ekonomicznej w Gdańsku. Centrum Praw Kobiet, które od kilku miesięcy prowadzi projekt skierowany do pań doświadczających przemocy ekonomicznej, wskazuje, że problem jest znaczny. - Skalę przemocy ekonomicznej gdańszczanek może oszacować fakt, że tylko przez 3 miesiące poprzedniego roku, specjaliści CPK udzielili ponad 200 konsultacji i różnego rodzaju porad dla kobiet z doświadczeniem przemocy ekonomicznej. To więcej niż planowałyśmy przygotowując projekt - mówi nam Anna Górska z gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet.

reklama

Gdańszczanki szukają wsparcia

Do kobiet, które doświadczyły przemocy ekonomicznej kierowana jest nowa forma wsparcia. Udział w niej ma pomóc uczestniczkom zbudować motywację do zmiany swojego położenia. - Uczestniczki spotykają się raz w tygodniu przez 21 tygodni. Każde spotkanie trwa 2,5 godziny i prowadzone jest przez psycholożkę. Uczestniczki nie tylko mówią tam o doznawanej przemocy i wynikających z tego problemach, z jakimi mierzą się w codzienności, ale też dostają narzędzia do wspólnego i indywidualnego wzmocnienia - opisuje działanie grupy wsparcia Górska.

Kobiety, które chcą wziąć udział w grupie muszą być mieszkankami Gdańska oraz odbyć wstępną konsultację z psycholożką prowadzącą grupę. Potwierdzi ona, czy uczestniczka doświadcza lub doświadczała przemocy ekonomicznej oraz w jakim zakresie udział w grupie może jej pomóc. Na podstawie tych rozmów powstanie też ostateczny program grupy wsparcia.

reklama

Projekt "Silne i niezależne. Wsparcie kobiet z doświadczeniem przemocy ekonomicznej" sfinansowano ze środków Miasta Gdańska. Grupa wsparcia startuje 18 marca.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama