reklama

Nawet 5 tysięcy złotych kary za nieprawidłową segregację. Tego nie wrzucaj do kosza!

Opublikowano:
Autor:

Nawet 5 tysięcy złotych kary za nieprawidłową segregację. Tego nie wrzucaj do kosza! - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Styl życia W naszych domach pojawia się coraz więcej sprzętów elektronicznych. Warto jednak pamiętać o ich prawidłowej utylizacji, bo pomyłka może słono kosztować.
reklama

Elektrośmieci to tuż po plastiku najniebezpieczniejsza grupa odpadów z uwagi na substancje zagrażające życiu człowieka i środowisku. W zastraszającym tempie rośnie jednak ilość elektroniki, z której korzystamy w naszych domach. Dane ElektroEko - Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego wskazują, że jeszcze osiem lat temu w jednym gospodarstwie było około 15 urządzeń elektrycznych i elektronicznych. W 2022 roku ta liczba wzrosła już dwukrotnie. Co gorsza, duża część Polaków nie wie jak zutylizować niebezpieczne odpady.

Czym są elektroodpady?

Sprzęty z których korzystamy na co dzień, zaliczamy do elektrośmieci. Są to na przykład smartfony, powerbanki, laptopy, sprzęt RTV i AGD, baterie, czy żarówki. 

Dwa z tych ostatnich możemy jednak oddawać do specjalnych koszy w marketach. Większe odpady są zbierane przy okazji specjalnych zbiórek objazdowych, które organizuje miasto. Takie akcje organizowane są trzy razy w roku, a informacje o nich można zdobyć na stronie GUK lub Czyste Miasto Gdańsk.

Elektrośmieci można też oddać do PSZOK-u przy ulicy Jabłoniowej 55. Co ważne, w Gdańsku każdy mieszkaniec może poprosić o bezpłatny odbiór odpadów ze swojego miejsca zamieszkania pod numerem telefonu 58 722 01 00. Taka opcja jest bardzo popularna. Drobne elektrośmieci można również wrzucić do kilkunastu małych kontenerów w różnych częściach miasta.

- Średnio rocznie odbieramy od mieszkańców 170 ton elektroodpadów (łącznie w trakcie objazdowej zbiórki odpadów oraz bezpośrednio od mieszkańców z domów) - mówi nam Patrycja Świestowska, zastępca dyrektor ds. logistyki w GUK.

To, co zaliczamy do elektrośmieci, reguluje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2015 roku.

Za nieprawidłową segregację słono zapłacisz

Do pięciu tysięcy złotych może wynieść kara za wyrzucenie elektrośmieci do zwykłego kontenera. Według badań firmy GfK Polonia, w 2019 roku aż 1 na 5 Polaków w sposób niewłaściwy pozbył się zużytego sprzętu elektronicznego, wyrzucając go z pozostałymi odpadami. 

Grzywna w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych może zostać nałożona na osobę, która wrzuca elektroodpad do zwykłego pojemnika na odpady w np. altanie śmietnikowej. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama