reklama

Masz ochotę na grilla? Sprawdź, gdzie zrobisz go legalnie i bezpiecznie [LISTA MIEJSC]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Masz ochotę na grilla? Sprawdź, gdzie zrobisz go legalnie i bezpiecznie [LISTA MIEJSC] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Styl życiaLato to czas, który kojarzy się z wieloma aktywnościami. Dla wielu osób jest to okres plenerowych imprez, czy wypoczynku w gronie najbliższych. Popularną formą spędzania czasu pod chmurką jest również grill. Wychodząc naprzeciw temu, zaproponujemy kilka gdańskich miejsc, w których bezpiecznie i legalnie można rozpalić grilla lub ognisko.
reklama

W Gdańsku jest kilka miejsc, gdzie bezpiecznie i bez konsekwencji można rozpalić grilla. Przeważnie są to obiekty z ogólnodostępnymi rusztami, choć nie brakuje lokalizacji, w których możemy korzystać z własnego sprzętu.

Gdzie grillować pod chmurką?

Stacjonarne grille z rusztem znajdziemy:

  • na Podleśnej Polanie we Wrzeszczu,
  • na placu sąsiedzkim przy ulicy Gdańskiej / PCK w Brzeźnie,
  • w okolicy zbiornika wodnego przy ul. Cedrowej na Ujeścisku,
  • w Parku świętej Barbary w Śródmieściu,
  • w Przegalinie, na miejscu wypoczynkowym dla rowerzystów przy Wiślanej Trasie Rowerowej
  • na Wroniej Górce
Jak już wcześniej wspominaliśmy, w naszym mieście znajdują się też miejsca, w których można rozpalić własnego grilla. Takie punkty są zlokalizowane:

reklama

  • obok zbiornika Świętokrzyska II na Ujeścisku,
  • na łące Maternusa przy ul. Elewów na Matarni,
  • obok zbiornika Zielony Staw na Jasieniu,
  • w Parku Millenium na Zaspie,
  • w rejonie ulicy Pomorskiej 82 na Żabiance,
  • przy ulicy Królewskie Wzgórze na Morenie.
Własny sprzęt grillowy można również rozstawiać na zieleńcach i w miejskich parkach. Miejsce, które bije rekordy popularności w plenerowych spotkaniach, to park im. Ronalda Reagana. Rok temu, w ramach Budżetu Obywatelskiego, dostawiono tam 25 zestawów piknikowych, które ułatwią i urozmaicą spotkania przy ruszcie. 

Ognisko w mieście? Jak najbardziej!

Istnieje również opcja alternatywna dla osób, które preferują przygotowywać smakołyki bez tacki, czy grilla - ogniska!

reklama

Dwa paleniska do tego przeznaczone znajdują się w Parku im. Reagana:

  • przy stawie na przedłużeniu ulicy Jagiellońskiej (plac nr 1),
  • w rejonie ciągu pieszo-rowerowego na przedłużeniu ulicy Obrońców Wybrzeża (plac nr 2).

Palenisko w Parku Reagana, fot. GZDiZ

Trzeba jednak pamiętać, że aby zorganizować ognisko, w przeciwieństwie do spontanicznego grilla, należy złożyć odpowiedni wniosek do Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni i wysłać go mailowo na adresy: [email protected] oraz [email protected]. Tej formalności należy dokonać przynajmniej 7 dni przed planowanym spotkaniem. Po uzyskaniu potwierdzenia przez urzędników, o biesiadzie należy poinformować służby: Straż Miejską, Straż Pożarną oraz Policję.

reklama

Grilla (nie)wszędzie rozpalisz

Warto dodać, że legalnie nie pogrillujemy w niektórych miejscach. O zakazie informują stosowne tablice lub regulaminy zamieszczone przy wejściu do konkretnego parku. Wszystko z uwagi na troskę o bezpieczeństwo innych osób, czy np. zabytkowego drzewostanu. Listę tych miejsc prezentujemy poniżej:

  • w Parku Oliwskim,
  • w Parku Brzeźnieńskim im. Haffnera,
  • w Parku Oruńskim,
  • w Parku w Królewskiej Dolinie,
  • w Parku Kuźniczki.
Niezależnie od miejsca, w którym organizujemy spotkanie, należy zapoatrzyć się we własny węgiel, rozpałkę oraz wodę do ugaszenia paleniska. Dobra zabawa jest ważna, ale nie pozwólmy, żeby przysłoniła nam zasady bezpiecznego grillowania. Poszanowanie zasad pozwoli na to, aby korzystać z tych miejsc jak najdłużej. 

Czy można grillować na plaży?

Wiele osób może pomyśleć, że grill na plaży to świetna forma spędzania czasu. Może i tak, chociaż w praktyce może okazać się ryzykowna i niebezpieczna. Silny wiatr na nieosłoniętej od wiatru plaży może przewrócić sprzęt, a nawet rozwiać płonący brykiet. Na gdańskich plażach rozpalanie grilla jest surowo zakazane

Straż Miejska amatorów takich zachowań może ukarać mandatem do 500 złotych. Jest to zakłócanie spokoju publicznego jak i stwarzanie zagrożenia pożarowego. Szczególnie w sezonie turystycznym, służby są uwrażliwione na takie zachowania.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama