reklama

Jazda na podwójnym gazie? Już niebawem skonfiskują Ci samochód

Opublikowano:
Autor:

Jazda na podwójnym gazie? Już niebawem skonfiskują Ci samochód - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Styl życia W połowie marca zaczną obowiązywać nowe przepisy, które pozwolą na konfiskatę samochodu. Dotyczą one jednak nie tylko pijanych kierowców, ale także tych, którzy na przykład uciekli z miejsca wypadku.
reklama

Dokładnie 14 marca tego roku wejdzie w życie nowe prawo pozwalające na konfiskatę samochodu. Przepisy mają na celu zwiększyć odpowiedzialność wśród kierowców oraz podkreślić powagę konsekwencji jazdy po wypiciu alkoholu.

Konfiskata samochodu - za co?

Znowelizowane przepisy dają prawo do konfiskaty samochodu przede wszystkim w przypadku jazdy na podwójnym gazie. Sądy będą mogły podjąć taką decyzję w poniższych przypadkach:

  • gdy zawartość alkoholu w krwi kierowcy przekracza 1.5 promila
  • gdy kierowca spowoduje wypadek, a w jego krwi jest powyżej 0.5 promila alkoholu
Jeżeli zabezpieczenie pojazdu na potrzeby postępowania sądowego będzie utrudnione lub niemożliwe, to takie działanie może nastąpić z urzędu. Policja zatrzyma wtedy samochód na 7 dni, w czasie których prokurator musi wydać decyzję o zabezpieczeniu. 

Konfiskata z urzędu będzie obowiązywała też gdy:

  • kierowca spowoduje wypadek, a w jego krwi jest powyżej 1 promila alkoholu
  • kierowca zostanie przyłapany dwa razy w ciągu dwóch lat na jeździe po alkoholu
  • kierowca ucieknie z miejsca wypadku - nawet, gdy będzie trzeźwy 
Oczywiście za wszystkie przewinienia grozi dodatkowo standardowy zestaw kar, czyli punkty karne, zarzuty prokuratorskie czy wizyta w sądzie. 

Odebrane pojazdy mają być przekazywane na rzecz skarbu państwa i trafiać na licytację.

Leasing nie pomoże

Warto dodać, że w Polsce znaczna część samochodów pochodzi z leasingu lub wynajmu długoterminowego. Również w takim przypadku, kierowca łamiący powyższe przepisy będzie zmuszony ponieść konsekwencje. Taka osoba będzie mogła być obciążona przez sąd karą finansową równą wartości pojazdu.

Jeżeli przewinienie nastąpi w czasie prowadzenia auta służbowego, to kierowca będzie musiał zapłacić karę od 5 do 60 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama