W tym roku w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym zamieszkają nowi lokatorzy. Będą to 3 lub 4 lemury z gatunku wari biało-czarne. Do tej pory w historii placówki nie było takich ssaków.
Zwierzęta zyskają wybieg o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Na dom lemurów będzie składał się pawilon, który umożliwi oglądanie ich przez cały rok, oraz wybieg zewnętrzny. Będą one mogły wychodzić na wyspę znajdującą się na stawie przez specjalny przepust.
Dokładny koszt wykonania wybiegu poznamy, dopiero kiedy zakończy się przetarg. Ten ma zostać ogłoszony w pierwszej połowie tego roku.
- Mamy w planie założyć hodowlę czarno-białych lemurów wari. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego (GARG), która wsparła nas w połowie w finansowaniu tego przedsięwzięcia. Pozostałe pieniądze na inwestycję będą pochodzić z budżetu miasta. Pawilon wraz z wybiegiem znajdzie się obok tarasu nowej, całorocznej restauracji, która zostanie otwarta w zbliżającym się sezonie - mówi Emilia Salach, zastępca dyrektora Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego w rozmowie z serwisem Urzędu Miejskiego.
Gdzie mieszkają lemury?
Naturalnym środowiskiem zamieszkiwania lemurów, czyli wari czarno-białego, są lasy Madagaskaru. Znalezienie ich naturalnie w innym miejscu na świecie nie jest możliwe. Należą one do gatunku krytycznie zagrożonego wyginięciem, a ich liczebność zmniejszyła się aż o 80 procent przez ostatnie 20 lat. Zagrażają im głównie ludzie, którzy polują na ich skóry, a także naturalni drapieżnicy. W przetrwaniu nie pomaga im wycinka lasów. Razem z wari rudym są największymi przedstawicielami gatunku Lemurinae.Zwierzęta oczekują już na przyjazd do Gdańska w jednym z europejskich ogrodów zoologicznych.
[news:1333546]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.