Naukowcy z Katedry Ekologii i Zoologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego już od jakiegoś czasu śledzili losy wilka Lego. W tym roku zwierzak odchował swoje szczenięta. Próbując zapewnić im pokarm, odchodził nawet na kilkanaście kilometrów w jego poszukiwaniu. Niestety, w miniony weekend w Borach Tucholskich został zastrzelony. Informację o tym otrzymano dzięki obroży telemetrycznej, którą nosił.
Lego miał na sobie obrożę telemetryczną od czerwca ubiegłego roku. Założyli ją naukowcy z UG, którzy dzięki niej pozyskiwali informacje na temat jego położenia oraz zachowań, co pozwalało na zdobywanie cennej wiedzy. To właśnie urządzenie pomogło w ustaleniu, że Lego nie żyje. Sprawą zajmuje się zarządzające terenem, na którym doszło do zabójstwa, Nadleśnictwo Lubichowo oraz policja z Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim.
Zabicie Lego sprawiło, że ponad połowa potencjalnych danych zdobytych dzięki obroży została stracona. Urządzenie powinno być noszone przez co najmniej dwa lata, a wilk miał je na sobie przez rok i dwa miesiące. Koszt urządzenia wynosi 15 tysięcy złotych.
— To już dziewiąty wilk spośród śledzonych przez nas przy pomocy telemetrii GPS-GSM, który został nielegalnie zastrzelony. Jak wykazały nasze badania (Nowak i in. 2021. Biological Conservation 264: 109367), w Polsce co roku z broni palnej zabijanych jest co najmniej 140 wilków. Proceder ten nasilił się od połowy 2017 r., kiedy to ówczesny Minister Środowiska wprowadził możliwość całorocznego nocnego polowania na dziki przy wykorzystaniu celowniczych urządzeń termowizyjnych i noktowizyjnych — czytamy na stronie internetowej Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.
Wilki znajdują się pod ochroną, a polowanie na nie jest zakazane. Zespół z UG zdecydował się na nagrodzenie osoby, która wskaże zabójcę Lego, nagrodą o wartości 10 tysięcy złotych.
Za zabicie wilka lub innego zwierzęcia znajdującego się pod ochroną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.