Ogrodnicy z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni starają się, aby miasto kwitło przez możliwie najdłuższy czas, od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Kwiaty stanowią jeden z najbardziej efektownych elementów dekoracyjnych miejskiej przestrzeni. Podkreślają one piękno zarówno zabytkowych kamienic, jak i nowoczesnych budowli. Przede wszystkim poprawiają jednak nastrój mieszkańców, szczególnie w tak trudnym z punktu widzenia ludzkiej psychiki czasie, jakim jest pandemia i związane z nią kolejne lockdowny.
W tym roku GZDiZ posadzi łącznie 55 906 sztuk kwiatów. Będą to rośliny kwitnące o różnych porach roku: od stokrotek i bratków, przez begonie, pelargonie, aksamitki, szałwie, a kończąc na kapustach ozdobnych i chryzantemach. Oprócz sezonowych kwiatów GZDiZ sadzi także byliny. Podczas ubiegłorocznej jesieni posadzono ich 14 000 sztuk. Byliny mają tę zaletę, że cieszą oko mieszkańców przez wiele lat, stając się z czasem coraz piękniejszymi. Ponadto zapewniają dobre warunki do życia dla drobnych kręgowców i owadów.
Na każdą porę roku inne kwiaty
Jeszcze w tym miesiącu na miejskich rabatach i w donicach pojawią się bratki, stokrotki, prymulki i niezapominajki. Na placu Komorowskiego pojawi się ułożony z kwiatów napis "Wrzeszcz". Ponadto kwiaty pojawią się w następujących miejscach: Rondo Ofiar Katynia, Plac Kobzdeja, Plac Heweliusza, Plac Gustkowicza, Pomnik Żołnierzy Wyklętych, Plac Solidarności, budynek przy Radzie Miasta, Stare Miasto, Park Zielony, Pomnik Gralatha, al. Grunwaldzka, ul. Wyzwolenia, ul. Pomorska, ul. Kapliczna, ul. Gospody oraz rondo przy ul. Witkiewicza. Łącznie GZDiZ posadzi 20 552 sztuk wiosennych roślin.Jako kolejne zakwitną posadzone jeszcze jesienią rośliny cebulowe. Od marca aż do czerwca będą pojawiały się krokusy, tulipany, narcyzy, szafirki, ozdobne czosnki, hiacynty oraz cebulice syberyjskie. Pierwsze krokusy już wychodzą spod ziemi w Parku Brzeźnieńskim. Rośliny cebulowe ukwiecą także Śródmieście, Parku Oliwski, Parku Kuźniczki, Parku Chirona, a także rabaty przy ul. Podchorążych, Radarowej, wzdłuż al. Grunwaldzkiej i na rondzie łączącym ul. Słowackiego i ul. Spadochroniarzy.
Po 15 maja zaczną pojawiać się letnie rośliny, takie jak: petunie, begonie, smagliczki, aksamitki, starzec pospolity, kocanki, koleus, dalie i gaura. Z kwiatów zostaną ułożone trzy herby: przy al. Grunwaldzkiej w Oliwie, przy ul. Elbląskiej na wysokości Rudników oraz przy ul. Kartuskiej, nieopodal ronda Wolnego Miasta Gdańska. GZDiZ posadzi również kompozycje na wieżach kwiatowych. Upiększą one te miejsca w mieście, gdzie nie można założyć kwietnika. Składać się będą z blisko 100 skrzynek różnej wielkości, w których posadzonych zostanie łącznie 2 640 sztuk roślin. Wieże będzie można spotkać przy budynku Rady Miasta Gdańska, na Placu Solidarności, Placu Kobzdeja i Placu Wybickiego, przy Cmentarzu Łostowickim, Cmentarzu Centralnym Srebrzysko, na Targu Drzewnym, Podwalu Staromiejskim, przy ul. Nowe Ogrody, Błędnik, Rajskiej, Opata Jacka Rybińskiego, Gościnnej oraz na Skwerze Józefa Piłsudskiego oraz na zieleńcach przy ul. Garncarskiej i Hucisku. Na wieżach kwiatowych będą rosły głównie pelargonie, wilce oraz gaura.
Jesienią letnie rośliny zostaną zastąpione przez chryzantemy i szczególnie lubiane przez gdańszczan kapusty ozdobne w liczbie 1652 sztuk. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni obiecuje, że w tym roku w mieście będzie naprawdę kolorowo.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.