Żurawie mandżurskie są bardzo okazałymi ptakami i jednocześnie jednymi z największych spośród wszystkich gatunków żurawi. Ich waga może dochodzić do 12 kg, a rozpiętość skrzydeł do 250 centymetrów. Są nie tylko duże, ale także długowieczne. W warunkach hodowlanych dożywają nawet do 60 lat!
W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym mieszka para śnieżnobiałych żurawi mandżurskich, która właśnie doczekała się potomstwa. Gdańskie ptaki łatwo od siebie odróżnić. Samica w przeszłości przeżyła niefortunny wypadek, w wyniku którego doszło do pęknięcia jej dzioba. Do tej pory jest on na stałe odgięty do góry. Para czuje się w gdańskim ZOO bardzo dobrze. W tym roku ptaki przystąpiły do lęgu, który zakończył się sukcesem. Na świat przyszło dwoje piskląt.
Gdzie i jak żyją żurawie mandżurskie?
Żurawie mandżurskie różną się od tych znanych z polskich pól i łąk. Przede wszystkim ich upierzenie jest biało-czarne. Ponadto są większe niż przedstawiciele naszego rodzimego gatunku. Żywią się bezkręgowcami wodnymi, roślinnością wodną ziarnami, owadami i drobnymi kręgowcami. Pokarmu szukają na terenach podmokłych, przez co związane są nierozerwalnie z mokrymi łąkami, polami ryżowymi, terenami zalewowymi i trzcinowiskami. Poza okresem lęgowym żurawie mandżurskie migrują na południe Azji. Zimują głównie na półwyspie koreańskim, w centralnych Chinach, a także w kierunku wschodniej części wyspy Hokkaido.Żurawie mandżurskie są niestety zagrożone wyginięciem. Według aktualnych szacunków światowa populacja tych ptaków wynosi zaledwie około 1830 osobników. Po żurawiu krzykliwym jest najrzadszym i najbardziej narażonym na wyginięcie gatunkiem żurawia. Liczba ptaków zmniejsza się z powodu utraty miejsc lęgowych. Na skutek przekształcania podmokłych łąk i trzcinowisk – ich miejsc lęgowych i żerowisk, na obszary rolnicze, zwierzęta zanikają. Dla porównania tylko polska populacja żurawia zwyczajnego wynosi około 20-22 tysiące par lęgowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.