reklama

TOP5 niedocenianych gdańskich parków

Opublikowano:
Autor:

TOP5 niedocenianych gdańskich parków - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda W Gdańsku znajdują się 23 miejskie parki. Są to miejsca idealne na spacery, przejażdżkę rowerową, a wszystkie łączy jedno - relaks na łonie natury. Zapraszamy na przegląd pięciu gdańskich parków, tych mniej znanych, ale równie pięknych i zachęcających do odpoczynku.
reklama

1. Park Chirona (Osowa)

Osowski Park Chirona jest jednym z młodszych miejsc tego typu na mapie Gdańska. Mieszkańcy mogą wypoczywać na 3 ha zielonej oazy w centrum dzielnicy. Park został wybudowany w latach 2006-2011. Poza klasycznymi alejkami parkowymi, czy bujną zielenią, mieszkańcy mają do dyspozycji staw o powierzchni 0.8 ha, przy którym znajduje się (obecnie zamknięty z powodu złego stanu technicznego) pomost widokowy. 

fot. GZDiZ

Park posiada siłownie zewnętrzną, stoły do gry w tenisa, wybieg dla psów oraz placyki i kameralne alejki spacerowe. Wejścia na teren zlokalizowano od ulic: Biwakowej, Zeusa i Chirona.

2. Park Millenium Gdańska (Zaspa)

Kolejnym w zestawieniu jest Park Millenium. Jest to stosunkowo młode miejsce na parkowej mapie Gdańska, ponieważ powstało dopiero pod koniec lat 90. Rozległa, zielona przestrzeń była urządzana przez dwa lata. Zieleniec założono na terenie dawnych ogródków działkowych założonych tymczasowo w latach 80. Park Millenium dzięki swojej dużej powierzchni sprawdzi się też idealnie jako miejsce na piknik na trawie. 

fot. GZDiZ

Do dyspozycji odwiedzających przygotowano wiele ławek, alejek spacerowych oraz inną małą architekturę. Nasadzono również młode drzewa oraz skupiny krzewów ozdobnych. Do parku można wejść od ulic: Leszczyńskich, Powstańców Wielkopolskich oraz Chrobrego.

3. Park im. Steffensów (Aniołki)

Ogród spacerowy im. Steffensów to jedno z największych oraz najstarszych takich miejsc w Gdańsku. Kiedy został zakładany, w XIX wieku miał powierzchnię 4 ha, która teraz jest zwiększona ponad trzykrotnie. Patronami parku są przedstawiciele rodziny gdańskich partycjuszy - Steffensów. Jeden z jej członków, Franz Wilhelm Steffens - ceniony malarz, wykupił teren należący do Lazaretu (szpitala), aby założyć w tym miejscu park publiczny. W zieleńcu zasadzono wiele gatunków drzew, które przetrwały do dziś. Były to również odmiany egzotyczne, z Ameryki Północnej, czy Azji. 

fot. GZDiZ

Do dziś zachował się też domek w stylu szwajcarskim, który jest widoczny od strony alei Zwycięstwa, a dziś pełni rolę toalety publicznej. W minionych czasach był zapleczem dozorcy parku. Co ciekawe, w ogrodzie znajduje się najstarszy na Pomorzu dąb czerwony, a Park im. Steffensów tak, jak Park Oliwski im. Mickiewicza bogaty jest w zakresie dendrologicznym.

[news:1218345]

Korzystający z parku mogą skorzystać z asfaltowych alejek spacerowych oraz elementów małej architektury. Cały obiekt jest oświetlony, a wejść do zieleńca można od Al. Zwycięstwa.

4. Park im. Jana Pawła II (Zaspa)

Drugi park na Zaspie również jest stosunkowo młody. Został wybudowany w latach 1981-1988 na terenach należących wcześniej do Portu Lotniczego Wrzeszcz. Ogród zajmuje powierzchnię aż 25,1 ha. W przeszłości na terenie parku znajdował się las sosnowy, przez który płynął Potok Brzeźnieński. Park otrzymał imię papieża-Polaka dzięki mszy odprawionej właśnie przez Jana Pawła II w 1987 r., w tym parku. Mszę odwiedziło około 1 mln wiernych.

W 2007 r. aby upamiętnić wizytę Jana Pawła II w parku utworzono "Zielony Pomnik" w miejscu, gdzie stał ołtarz papieski. Drzewostan ogrodu składa się głównie z drzew przesadzonych do parku w latach 1982-83. Najmłodsze nasadzenia wykonano w 2006 roku. W parku można skorzystać z wielu łąk, stołów piknikowych, placu zabaw, czy kameralnych alejek spacerowych. Dojście do zieleńca zapewniono od ulic Jana Pawła II, Meissnera, Rzeczypospolitej oraz Opolskiej.

[news:1332676]

5. Park Nostalgiczny (Wrzeszcz)

Najmłodszy, niespełna czteroletni Park Nostalgiczny zlokalizowano we Wrzeszczu, na zachowanej części dawnego cmentarza. Ogród powstał na tzw. Górze Wodociągowej, która kiedyś była nazywana Górą Szubieniczą. Na obecnych terenach parku od 1914 r. funkcjonował cmentarz urnowy. Ostatnich pochówków dokonano tu w latach czterdziestych XX wieku. 

fot. GZDiZ

Płyty kamienne, które udało się zachować oczyszczono i wyeksponowano. Finalnie park otwarto w 2018 r. Jest to małe (0.7 ha), ale kameralne miejsce, w którym każdy może się wyciszyć i zrelaksować. Teren zieleńca ogrodzono, a w środku poprowadzono kameralne alejki żwirowe. Dojście do parku zapewniono od ulicy Sobieskiego, lub Smoluchowskiego.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama