reklama

Ponad 600 nowych drzew. Większość dzięki mieszkańcom

Opublikowano:
Autor:

Ponad 600 nowych drzew. Większość dzięki mieszkańcom - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Przyroda Żabianka, Nowy Port, Dolne Miasto, Oliwa, Jasień, Wrzeszcz Górny – to między innymi w tych dzielnicach Gdański Zarząd Dróg i Zieleni wkrótce posadzi nowe drzewa. W mieście pojawi się łącznie 635 roślin. Większość, bo około 2/3 z nich, zostanie posadzonych dzięki inicjatywie mieszkańców.
reklama

Ponad 400 z 635 planowanych do zasadzenia drzew, to rośliny, które pojawią się w Gdańsku dzięki głosom mieszkańców w budżecie obywatelskim. Pierwsze nasadzenia właśnie trwają. 112 lip drobnolistnych wkrótce pojawi się w ciągu alei Grunwaldzkiej, pomiędzy Strzyżą a granicą z Sopotem.

Dzięki głosom gdańszczan w Budżecie Obywatelskim, w najbliższym czasie drzewa pojawią się w następujących lokalizacjach:

  • wzdłuż ul. Pomorskiej, nieopodal skrzyżowania z  ul. Gospody – 43 szt. kasztanowca białego ‘Baumannii’,
  • wzdłuż ul. Kołobrzeskiej – 47 szt. lipy drobnolistnej ‘Greenspire’,
  • wzdłuż ścieżki rowerowej przy ul. Obrońców Wybrzeża – 39 szt. jesiona amerykańskiego ‘Skyline’,
  • w ciągu ulic Wyzwolenia oraz Marynarki Polskiej w ramach projektu „Zielona Wyzwolenia” – 20 szt. topoli białej ‘Nivea’, 22 szt. czeremchy pospolitej ‘Colorata’ oraz 32 szt. robinii akacjowej ‘Sandraudiga’,
  • przy ul. Abrahama – 18 szt. lipy drobnolistnej ‘Greenspire’,
  • przy ul. Łąkowej – 9 szt. jarzęba mącznego,
  • przy ul. Stankiewicza na Jasieniu, nieopodal Zielonego Stawu– 4 szt. lipy drobnolistnej ‘Greenspire’, 2 szt. klona polnego ‘Elsrijk’, 4 szt. klona mannowego ‘Louisa Lady’, 4 szt. brzozy pożytecznej ‘Doorenbos’ oraz 2 szt. klona pospolitego ‘Drummondii’,
  • wzdłuż ulic Podhalańskiej, Słonecznej, Wąsowicza, Witkiewicza i Zacisze – 41 szt. lipy holenderskiej ‘Pallida’,
  • w ciągu al. Grunwaldzkiej – od Sopotu aż do granicy z dzielnicą Strzyża – 112 szt. lipy drobnolistnej ‘Greenspire’,
  • wzdłuż ulic Leśnej i Liczmańskiego – 12 szt. lipy holenderskiej ‘Pallida’.
Część drzew sfinansowały rady dzielnic ze swoich budżetów. Tak było między innymi na Jasieniu.

- Plan na tegoroczną jesień obejmuje również posadzenie drzew przy ul. Brackiej oraz w ciągu ulic Kartuskiej i Przywidzkiej. Będą tam rosły lipy drobnolistne ‘Greenspire’, klony jawory oraz klony tatarskie – w sumie 43 nowe drzewa. Są to gatunki wybrane z rozmysłem, ze względu na ich walory odpornościowe. Drzewa te z łatwością adaptują się do warunków miejskich, mają niewielkie wymagania i dobrze znoszą zarówno mrozy, jak i susze. Przy ul. Kartuskiej i Przywidzkiej drzew przybędzie dzięki współpracy i środkom Rady Dzielnicy Jasień – mówi Magdalena Kiljan, rzecznik GZDiZ.

Co ciekawe, ponad 90 pojawi się na gdańskich cmentarzach. Będą to głównie rozmaite odmiany klonów i dębów, wiśnie piłkowane ‘Amanogawa’, lipy, brzozy brodawkowate oraz kasztanowce białe ‘Pyramidalis’, a także cyprysy i tuje. Dodatkowo na nekropoliach pojawią się modrzewie, miłorzęby, robinie i jesiony. Rośliny zasilą drzewostan na cmentarzach: na Zaspie, Cmentarzu Garnizonowym, Cmentarzu Oliwskim, Cmentarzu Łostowickim i Cmentarzu św. Ignacego. Dodatkowo 90 kolejnych drzew pojawi się w różnych częściach miasta w ramach nasadzeń zastępczych za rośliny wycięte w trakcie prowadzonych inwestycji.

Czy drzewa nie uschną?

Mieszkańcy na nasadzenia drzew często patrzą z dystansem. W Gdańsku jest wiele przykładów drzew, które po krótko po posadzeniu uschły, a martwe kikuty straszą do dziś. Taki widok można zobaczyć na przykład przy oddanej 2,5 roku temu do użytku pętli tramwajowej Ujeścisku, w miejscu przyszłej zajezdni tramwajowo-autobusowej.

GZDiZ zapewnia jednak, że sadzone teraz drzewa mają otrzymać odpowiednią opiekę.

- Wykonawca oprócz zrealizowania zaplanowanych nasadzeń, jest zobligowany do regularnego podlewania drzew lub zastosowania specjalistycznych worków nawadniających, które ułatwią roślinom aklimatyzację. Jego zadaniem jest także bieżące monitorowanie i raportowanie o stanie roślin – zapewnia Magdalena Kiljan.

Zaplanowano następujące prace pielęgnacyjne:

  • wykonywanie cięć sanitarnych, polegających na usuwaniu obumarłych gałęzi, odrostów korzeniowych i pniowych, by zachować formę i pokrój drzew,
  • odchwaszczanie, nawożenie i spulchnianie ziemi wokół drzew, uzupełnianie podłoża odpowiednią ściółką,
  • dbanie o porządek i konserwacja elementów stabilizujących drzewa,
  • zabezpieczenie drzew przed zgryzaniem oraz ochrona w okresie zimowym,
  • wymiana roślin uszkodzonych, chorych lub przemarzniętych w okresie objętym gwarancją.
Za kilka lub kilkanaście miesięcy mieszkańcy będą mogli się przekonać na własne oczy, czy podjęte działania pielęgnacyjne przyniosą dobre efekty.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama