Nowe budki lęgowe zapewnią komfortowe warunki gniazdowania wielu gatunkom ptaków. W gdańskich domkach rozgościć będą się w nich mogły m.in. : sikora uboga, czarnogłówka, czubatka, sosnówka, modraszka, bogatka, mazurek, wróbel, pleszka, kawka, kraska, włochatka czy szpak. Przystosowane do potrzeb różnych gatunków siedliska powstają w kilku dzielnicach. GZDiZ zamontuje 875 ptasich budek lęgowych:
- Przymorze Wielkie – „Ptasie Osiedle” – 125 szt.
- Jasień – „Budki lęgowe dla ptaków Jasień” – 125 szt.
- Oliwa – „Budki lęgowe dla ptaków Oliwa” – 125 szt.
- Osowa – „Budki lęgowe dla ptaków Osowa” – 125 szt.
- Siedlce – „Budki lęgowe dla ptaków Siedlce” – 125 szt.
- Wrzeszcz Dolny – „Budki lęgowe dla ptaków Wrzeszcz Dolny” – 125 szt.
- Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia – „Budki lęgowe dla ptaków Żabianka” – 125 szt.
- Jego konstrukcja umożliwi obserwowanie ptaków, które skuszą się na posiłek w tym miejscu. Ptasia stołówka będzie zamontowana na drewnianym stojaku, w miejscu osłoniętym od wiatru i niedostępnym dla drapieżników. Jest to realizacja jednego z założeń projektu BO „Zielona Wronia” - mówi Magdalena Kiljan z GZDiZ.
Urzędnicy zatroszczą się również o wiewiórki. Sympatyczne gryzonie wkrótce zasiedlą 30 nowych domków w Parku Oruńskim w ramach projektu BO „Domki dla wiewiórek z oruńskiego parku”. Schronienia tego typu są wykorzystywane przez nie jako spiżarnie oraz wygodne miejsca do zimowania i rozrodu. Prawdopodobieństwo, że dzięki nowym siedliskom już wiosną i latem wiewiórek w Parku Oruńskim przybędzie, jest wysokie.
Po tegorocznych inwestycjach na terenie miasta będzie już ponad 2200 budek lęgowych przystosowanych do potrzeb zarówno ptaków, jak i wiewiórek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.