reklama

Narodziny w gdańskim zoo. Kilka gatunków doczekało się potomstwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gdański Ogród Zoologiczny

Narodziny w gdańskim zoo. Kilka gatunków doczekało się potomstwa - Zdjęcie główne

foto Gdański Ogród Zoologiczny

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PrzyrodaGdański Ogród Zoologiczny pochwalił się kolejnymi sukcesami hodowlanymi. Na świat przyszły wikunia andyjska, pekariowce oraz łoś.
reklama

Gdański Ogród Zoologiczny ma na swoim koncie już wiele sukcesów hodowlanych. Zoo co jakiś czas zaskakuje mieszkańców kolejnymi młodymi, które można podziwiać na wielu wybiegach. Wśród nich znajdują się również rzadkie i zagrożone wyginięciem gatunki. Część z tych sukcesów zoo zawdzięcza programowi wymiany zwierząt, w którym bierze udział od pewnego czasu. Program polega na dopasowywaniu par gatunków, tak aby zwiększyć szanse na sukcesy hodowlane. Następnie zwierzęta te trafiają do ogrodów zoologicznych, gdzie wszystko zależy od pracy opiekunów oraz odrobiny szczęścia. Ogromna wiedza, jaką w to wkładają, pozwala na odtworzenie warunków, w jakich zwierzęta żyją w naturze, oraz wykonanie wielu innych czynności, które w efekcie pozwalają nam cieszyć się widokiem młodych. Program wiąże się również z tym, że gdańskie zoo opuszczają zwierzęta, które w innych ogrodach zoologicznych witają na świecie swoje potomstwo. Wszystko działa na zasadzie wzajemnej współpracy.

reklama

Wikunie powitały potomstwo 

W czwartek, 17 października, Gdański Ogród Zoologiczny pochwalił się na swoim Facebooku kolejnym sukcesem hodowlanym. Potomstwo powitały wikunie andyjskie, czyli najmniejsi przedstawiciele rodziny wielbłądowatych.

— Na wybiegu wikunii czeka na was jesienna niespodzianka. To samiczka, która urodziła się pod koniec września. Wypatrujcie jej na wybiegu, który znajduje się nieopodal lwiarni — poinformowało zoo.

Wikunia andyjska jest spokrewniona z lamą i pochodzi z Ameryki Południowej. Zwierzęta te żyją w Andach, w suchym klimacie. W porównaniu do innych zwierząt tej wielkości, posiadają one duże serce, co pozwala im na życie na dużych wysokościach. Tworzą grupy haremowe, w których jednemu samcowi podporządkowuje się od kilku do nawet kilkunastu samic.

reklama

Małą wikunie można już spotkać na wybiegu, który mieści się nieopodal lwiarni (fot. Gdański Ogród Zoologiczny)

Mały łoś i pekariowce 

Gdańskie zoo poinformowało również, że mała wikunia nie jest jedyną niespodzianką tej jesieni. Na świat przyszedł również mały łoś oraz pekariowce.

Jeden z małych pekariowców, który wcześniej urodził się w gdańskim zoo (fot. Gdański Ogród Zoologiczny)

reklama

Pekariowce to zwierzęta przypominające z wyglądu dziki. Żyją w stadach liczących od 5 do 15 osobników. Szczególnie lubią błotne kąpiele i spanie w norach, pod korzeniami drzew oraz w jaskiniach. W naturze występują w różnych siedliskach — od suchych i deszczowych lasów tropikalnych, przez sawanny, aż po pustynie, na obszarze od południowych części USA po północną Argentynę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama