reklama

Mewy i rybitwy z portu przesiedlone. Teraz mają wyspę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Przyroda Sukcesem zakończyła się operacja przenosin kolonii rybitw rzecznych i mew śmieszek na nową „Ptasią Wyspę”. Ptaki, które dotychczas mieszkały na Pirsie Rudowym w Porcie Północnym, nie miały bezpiecznych warunków do życia.
reklama

Kolonia rybitw rzecznych na Pirsie Rudowym w Porcie Północnym w Gdańsku powstała przed sezonem lęgowym w 2011 roku. Powstała jako celowo, podczas zagospodarowywania części pirsu służącego obsłudze ładunków masowych. Na przestrzeni lat drewniane konstrukcje platform uległy uszkodzeniu. Miejsce przestało być dla ptaków przyjazne i bezpieczne. Administracja portu zadecydowała o przeniesieniu siedliska.

Przenosiny nie były jednak proste. Taka operacja wymagała zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na tzw. umyślne płoszenie i niepokojenie ptaków gniazdujących na platformach i Pirsie Rudowym. Istniało też ryzyko, że nowe siedlisko wcale nie przypadnie im do gustu. Na szczęście stało się inaczej.

- Gdy tylko pojawiła się możliwość przeniesienia siedliska w bezpieczne miejsce, od razu z tego skorzystaliśmy. Urząd Morski w Gdyni realizował projekt "Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku". I właśnie tam, na falochron, postanowiliśmy przenieść kolonię. „Ptasia Wyspa” została zaprojektowana dla lęgowych ptaków jako docelowe miejsce ich gniazdowania w granicach obszaru Natura 2000 „Zatoka Pucka”. Jej budowa została ujęta w decyzji środowiskowej rozbudowy falochronów jako przyszłego siedliska rybitw – wyjaśnia Agnieszka Roszkowska, specjalista ds. ochrony środowiska Portu Gdańsk.

Nowe miejsce do bytowania ptaków, zwane „Ptasią Wyspą”, to osłonięte siedlisko o piaszczystym podłożu. Powierzchnia wyspy ma niespełna 2 tysiące metrów kwadratowych. Jak zapewniają przedstawiciele portu, jest to miejsce, bezpieczne, trwałe i dobrze imitujące warunki gniazdowania rybitw rzecznych oraz czubatych nad Bałtykiem. Wyspa znajduje się około 2 kilometrów o brzegu. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo ptaków. W oddalonym od lądu miejscu nie będą zagrażały im lądowe drapieżniki, takie jak na przykład lisy.

- Powody stworzenia nowego siedliska były dwa. Z jednej strony dotychczasowe siedlisko posiadało szereg wad. Drewniane konstrukcje platform niszczejąc przestały być już bezpieczne dla piskląt rybitw rzecznych i mew śmieszek. Z kolei rybitwy czubate nie gniazdowały na przygotowanych platformach, tylko w ich sąsiedztwie. Z tego powodu wszystkie dotychczasowe lęgi tych ptaków były niszczone przez drapieżniki – wyjaśnia dr inż. Szymon Bzoma, ornitolog pracujący nad projektem wspólnie z Adamem Janczyszynem.

Przeniesienie siedliska wodnych ptaków umożliwi także rozwój portu.

- Drugim powodem była konieczność zapewnienia możliwości dalszego rozwoju Portu Gdańsk, w tym stworzenia możliwości remontu całego Pirsu Rudowego i udostępnienia na nim kolejnych stanowisk postojowych statków. Pirs ma ponad 600 m całkowitej długości i w przypadku dokończenia jego budowy możliwe byłoby jednoczesne cumowanie 4 masowców, co mogłoby się przełożyć na trzykrotne zwiększenie wykorzystania potencjału tej infrastruktury w stosunku do obecnych możliwości.

Zachęty i odstraszacze

Aby zasiedlenie „Ptasiej Wyspy” zakończyło się sukcesem, konieczne jest uniemożliwienie ptakom gniazdowania w starej lokalizacji. W tym celu na platformach zainstalowano powiewające taśmy ostrzegawcze, a także strachy a wróble. Teren dawnego siedliska jest też chętnie odwiedzany przez ludzi. Ptaki wabione są głosem. Ponadto na nowej wyspie pojawiły się natomiast zachęty dla ptaków. W kwietniu na jej terenie umieszczono kilkadziesiąt drewnianych figurek rybitw, imitujących dorosłe wysiadujące ptaki. Ornitolodzy nazywają je „bałwankami”. Okazało się, że rybitwy i mewy dobrze na nie reagują.

- Dla ptaków to oznaka, że siedlisko jest atrakcyjne, że już jakieś ptaki je zajęły. Biała farba ma imitować ptasie odchody. Z kolei odtwarzane z głośników odgłosy kolonii rybitw, sprawiają wrażenie bezpiecznego miejsca dla ptaków – dodaje ornitolog.

Przeniesienie ptaków na wyspę zakończyło się sukcesem. W maju tego roku ptaki straciły zainteresowanie lęgami na Pirsie Rudowym. Jednocześnie coraz częściej pojawiały się na wyspie, na której wyłożono dodatkowo siano i trociny ułatwiające budowę gniazd. Pierwsze gniazda rybitw czubatych zaczęły się pojawiać w pobliżu sztucznych, drewnianych ptaków.

-  „Ptasia Wyspa” stworzyła bezpieczne miejsce do lęgów dla chronionych gatunków ptaków. Cieszy nas niezmiernie, że rybitwy i śmieszki zadomowiły się już u nas na dobre. Liczba aktywnych gniazd jest w przypadku rybitw wyższa niż w każdym z poprzednich sezonów. Szczególnie dotyczy to rybitw czubatych, których ciągle przybywa. Zakładamy, że w przyszłym roku będzie jeszcze większy sukces lęgowy. Wierzymy, że rozwój portu i ochrona środowiska mogą iść w parze. Na tej harmonii bardzo nam zależy – podsumowała projekt Anna Drozd, rzecznik prasowy Portu Gdańsk.

Rybitwa rzeczna jest w Polsce nielicznym ptakiem w lęgowym w Polsce. Występuje głównie na nizinnych terenach kraju, w pobliżu rzek i zbiorników wodnych. Jednocześnie jest najliczniejszym gatunkiem rybitwy w Polsce. Rybitwa rzeczna stanowi gatunek wędrowny. Przylatuje do Polski w kwietniu, a odlatuje we wrześniu lub październiku.

Mewa śmieszka jest najliczniejszym gatunkiem mewy w Polsce. Można ją spotkać nad wodami morskimi i śródlądowymi, a także w miastach, na polach uprawnych, czy na wysypiskach śmieci. Jej liczebność w kraju szacuje się na 100-120 tysięcy par.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama