reklama

Królowa pingwinów jest z Gdańska. Weszła na podium, cała na biało [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Przyroda Samica pingwina Kokosanka z gdańskiego zoo wygrała plebiscyt na pingwina roku. W rywalizacji z innymi pingwinami z całego świata pomogli jej polscy internauci.
reklama

Kokosanka jest wyjątkowym mieszkańcem Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Jest jedynym pingwinem albinosem w stadzie. Wyjątkowość i zaangażowanie polskich internautów pozwoliło jej zdobyć tytuł pingwina roku w konkursie “March of the Penguin Madness” zorganizowanego przez Penguins International.

- Nasza Kokosanka, jedyny albinotyczny pingwin na świecie została królową pingwinów, zbierając ponad 75 tysięcy głosów. Kokosanka jest reprezentantką najliczniejszego stada w naszym ogrodzie, bo pingwinów jest 86, a w zeszłym roku na świat przyszło aż 16 młodych. Nasza albinoska będzie promowała na cały świat ten gatunek. To bardzo ważne, bo w ciągu ostatnich 100 lat populacja pingwinów zmalała o 90% – mówi Emilia Salach dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Konkurs trwał ponad miesiąc, a udział w nim wzięło wiele pingwinów z całego świata. W finale znalazły się trzy zwierzaki. Kokosanka zdeklasowała konkurencję, zdobywając ponad 60 tysięcy głosów. W nagrodę pracownicy zoo przygotowali dla całego stada tort śledziowy, a celebrytka została ukoronowana. 

- Popularność Kokosanki jest dobrym momentem, żeby mówić o tym gatunku. Wiele mówi się o krajowych zwierzętach, a warto pamiętać, że dla ekosystemu ważne są również takie gatunki jak właśnie pingwiny – mówi Beata Rutkiewicz, Wojewoda Pomorski.

Pingwin przylądkowy jest gatunkiem, który woli cieplejsze klimaty, zamieszkuje wybrzeże Południowej Afryki. Przez liczne zagrożenia takie jak zanieczyszczenie mikroplastikiem, zmiany klimatu, nadmierne rybołówstwo, a także zanieczyszczenie ropą w ciągu kilkunastu lat populacja drastycznie zmalała.

Hodowla pingwinów w zoo pozwala zachować gatunek zagrożony. Jeszcze w 2000 roku populacja pingwinów przylądkowych była szacowana na ok. 50 000 par, dzisiaj jest to ok. 20 000. Między innymi dlatego ogrody zoologiczne prowadzą hodowlę zachowawczą gatunku, ale także wspierają działania w naturalnym środowisku.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama