W oliwskim ZOO urodziły się cztery kapibary. Szczęśliwymi rodzicami są siedmioletnia samica Ruba, urodzona również w Oliwie, oraz trzyletni samiec Helmuś, który przybył do Gdańska dwa lata temu z ZOO w Hodenhagen w Niemczech. Wśród maluchów urodziły się dwie samiczki i dwa samce.
Potrzebna była pomoc
Podczas pierwszych oględzin miotu pracownicy ogrodu zorientowali się, że z jednym z malców coś jest nie tak. Samiczka została pogryziona przez jednego z członków rodziny, a na jej ciele znajdowały się liczne krwiaki.
Pijące mleko matki maluchy (fot. Gdański Ogród Zoologiczny)
— Jeden z maluchów wymagał wsparcia opiekunów i weterynarzy, a dzięki ich zaangażowaniu udało się go ponownie wprowadzić do grupy rodzinnej — czytamy na Facebooku Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego
Pracownicy ZOO otoczyli malucha fachową opieką weterynaryjną i codziennie go dokarmiali. Wyzwaniem było utrzymanie stałego kontaktu z rodziną, co po kilkunastu dniach zaowocowało nakarmieniem malucha przez matkę.
Bara nie zdąży poznać rodzeństwa
Małe kapibary można już oglądać na wybiegu. Ze względu na troskę o ich zdrowie, pracownicy zdecydowali się oddzielić matkę i młode od ojca oraz zeszłorocznego potomstwa, umieszczając je na sąsiadujących wybiegach. Brat maluchów - Bara, nie doczeka się jednak zamieszkania z rodzeństwem i zyska nowy dom.
- Już wkrótce będą połączone, jednak wcześniej wyjedzie od nas do nowego domu samiec Bara. Wiele ogrodów stara się o niego, wybierzemy zoo, które zaoferuje najlepsze warunki bytowe - mówi dla gdansk.pl Beata Kuźniar, kierownik działu drapieżnego oraz koordynator transportów.
Największe gryzonie na świecie
Kapibary wielkie są największymi gryzoniami na świecie. Dorosłe osiągają wagę od 35 do 65 kilogramów. Należą one raczej do leniwych zwierząt, gdyż większość dnia spędzają na odpoczynku. Cieplejsze pory spędzają jednak w wodzie, co pozwala im na przetrwanie upałów. Błona pławna pomiędzy palcami oraz szczecinowata sierść, która nie pochłania wody zdecydowanie ułatwiają im pływanie. Późnym popołudniem zaczynają poszukiwanie pożywienia i tak spędzają czas do wieczora.
Gdańskie kapibary (fot. Gdański Ogród Zoologiczny)
Kapibary otwierają oczy już w pierwszych dniach po urodzeniu i rodzą się z pełnym uzębieniem. Matka karmi je mlekiem przez pierwsze 3-4 miesiące życia, a młode szybko zaczynają jeść różnego rodzaju trawy. Są to zwierzęta stadne, a wielkość grup, w których żyją, waha się od kilku do kilkunastu osobników w zależności od pory roku.
Ciąża trwa około 150 dni, a na świat przychodzi od jednego do siedmiu młodych. Niestety, w naturze tylko niewielka część potomstwa przeżywa pierwszy rok życia, głównie z powodu ataków drapieżników. Gryzonie żyją w naturze około 8-10 lat, natomiast w ogrodach zoologicznych mogą dożyć nawet 12 lat.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.