reklama

Studenci stworzyli jacht do... organizacji imprez grillowych [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
NaukaYEAHziorak to pływająca platforma zbudowana przez studentów Politechniki Gdańskiej, która została stworzona z myślą o organizacji grilla z przyjaciółmi.
reklama

YEAHziorak na swój pokład może zabrać do 12 osób. Łódka została wyposażona we wszystkie przedmioty, które mogą się przydać podczas grillowania. Pokład platformy mierzy 7 m × 2,8 m i znajdziemy na nim grill gazowy oraz trzy leżaki. Pod daszkiem można również skorzystać ze stołu, ośmiu krzeseł, lodówki o pojemności ponad 40 l, gniazda zapalniczki oraz 6 portów USB do ładowania urządzeń elektronicznych, a także sterowanego pilotem oświetlenia LED.

- Portem macierzystym jednostki jest Iława w województwie warmińsko-mazurskim, leżąca nad najdłuższym jeziorem Polski, czyli Jeziorakiem.  Właśnie od jego nazwy całemu projektowi, jak i samej platformie w dokumentach nadana została przez nas nazwa „YEAHziorak” - mówi Wojciech Podwalski, student mechaniki i budowy maszyn na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG.

reklama

Jednostkę napędza silnik zaburtowy marki Honda o mocy 10 KM, połączony sterociągami z przekładnią i kierownicą, co pozwala na jej bezproblemowe sterowanie, nawet przez niedoświadczoną osobę. Prędkość rozwijana przez jednostkę to jedynie około 8 km/h, co w połączeniu z wymiarami jednostki oraz mocą silnika pozwala, w myśl polskiego prawa, na sterowanie nią bez patentu.

Autorzy projektu nie zapomnieli również o bezpieczeństwie. Na pokładzie znajduje się 12 kapoków dla dorosłych i cztery dla dzieci, gaśnica proszkowa, apteczka, koło ratunkowe wraz z rzutką oraz awaryjne wyłączniki prądu i gazu.

Jacht jest bardzo przyjazny dla środowiska. Całą instalację elektryczną zasila panel fotowoltaiczny o mocy 450 W. Oprócz tego zamontowany został akumulator o pojemności 100 Ah, który ładowany jest bezpośrednio z panelu fotowoltaicznego i pozwala na rozruch silnika. Poza nim platforma posiada tzw. "wtyczkę portową", dzięki której możliwe jest ładowanie akumulatora np. podczas postoju w marinie. 

reklama

Prace nad projektem trwały około 3,5 miesiąca. W całości został on sfinansowany ze środków studentów. W tworzeniu jednostki wzięli udział studenci Politechniki Gdańskiej (dwóch z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, dwóch z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska), Szkoły Głównej Handlowej oraz Sopockiej Szkoły Wyższej.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama