reklama

Naukowcy z UG opracowali nowy sposób leczenia choroby Huntingtona

Opublikowano:
Autor:

Naukowcy z UG opracowali nowy sposób leczenia choroby Huntingtona - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

NaukaNaukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańska opatentowali nową metodę leczenia choroby Huntingtona. Wynalazek daje nadzieję na lek, który spowolni lub zahamuje postępowanie choroby.
reklama

Choroba Huntingtona (nazywana też pląsawicą Huntingtona) jest chorobą genetyczną, atakującą ośrodkowy układ nerwowy. Bezpośrednią przyczyną choroby jest mutacja w genie kodującym białko huntingtynę. Chory na chorobę Huntingtona mają problemy z koordynacją ruchową oraz muszą walczyć z demencją. 

W krajach rozwiniętych choroba występuje z częstotliwością około 1 na 15 000 osób. W największej grupie ryzyka zachorowalności na tę chorobę znajdują się osoby pomiędzy 35. a 50. rokiem życia. 

Opracowana przez naukowców z gdańskiego uniwersytetu technologia umożliwia zastosowanie medyczne 5,7-dihydroksy-3-(4-hydroksyfenylo)-4H-1-benzopiran-4-onu, związku popularnie zwanego genisteiną, do wytwarzania leku powodującego zmniejszenie wielkości i liczby agregatów białkowych oraz spadek całkowitej ilości zmutowanej formy huntingtyny. W konsekwencji prowadzi to do znacznego spowolnienia lub nawet zahamowania postępowania choroby Huntingtona.

reklama

- W naszych badaniach wykazaliśmy, że związek chemiczny objęty patentem powoduje obniżenie poziomu toksycznego białka w komórkach pochodzących od pacjentów z chorobą Huntingtona w modelu komórkowym tej choroby oraz w modelu zwierzęcym (myszy). Ponadto uzyskaliśmy zdecydowaną poprawę, a nawet normalizację, behawioru myszy z chorobą Huntingtona po zastosowaniu proponowanego preparatu leczniczego. Daje to nadzieję na nowy, skuteczny lek na tę dotychczas nieuleczalną i prowadzącą do przedwczesnej śmierci chorobę - mówi prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Wydziału Biologii UG.

Nad wynalazkiem pracował zespół badawczy, w skład którego wchodzą naukowcy z Wydziału Biologii UG: prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, dr Sylwia Barańska, dr Aleksandra Hać i dr hab. Karolina Pierzynowska.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama