Choroba Huntingtona (nazywana też pląsawicą Huntingtona) jest chorobą genetyczną, atakującą ośrodkowy układ nerwowy. Bezpośrednią przyczyną choroby jest mutacja w genie kodującym białko huntingtynę. Chory na chorobę Huntingtona mają problemy z koordynacją ruchową oraz muszą walczyć z demencją.
W krajach rozwiniętych choroba występuje z częstotliwością około 1 na 15 000 osób. W największej grupie ryzyka zachorowalności na tę chorobę znajdują się osoby pomiędzy 35. a 50. rokiem życia.
Opracowana przez naukowców z gdańskiego uniwersytetu technologia umożliwia zastosowanie medyczne 5,7-dihydroksy-3-(4-hydroksyfenylo)-4H-1-benzopiran-4-onu, związku popularnie zwanego genisteiną, do wytwarzania leku powodującego zmniejszenie wielkości i liczby agregatów białkowych oraz spadek całkowitej ilości zmutowanej formy huntingtyny. W konsekwencji prowadzi to do znacznego spowolnienia lub nawet zahamowania postępowania choroby Huntingtona.
- W naszych badaniach wykazaliśmy, że związek chemiczny objęty patentem powoduje obniżenie poziomu toksycznego białka w komórkach pochodzących od pacjentów z chorobą Huntingtona w modelu komórkowym tej choroby oraz w modelu zwierzęcym (myszy). Ponadto uzyskaliśmy zdecydowaną poprawę, a nawet normalizację, behawioru myszy z chorobą Huntingtona po zastosowaniu proponowanego preparatu leczniczego. Daje to nadzieję na nowy, skuteczny lek na tę dotychczas nieuleczalną i prowadzącą do przedwczesnej śmierci chorobę - mówi prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn z Wydziału Biologii UG.
Nad wynalazkiem pracował zespół badawczy, w skład którego wchodzą naukowcy z Wydziału Biologii UG: prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, dr Sylwia Barańska, dr Aleksandra Hać i dr hab. Karolina Pierzynowska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.