reklama

Gdańskie uczelnie docenione w rankingu zrównoważonego rozwoju

Opublikowano:
Autor:

Gdańskie uczelnie docenione w rankingu zrównoważonego rozwoju - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Nauka Dwie gdańskie szkoły wyższe znalazły się w czołówce polskich ośrodków edukacyjnych w rankingu QS Sustainability odnośnie zrównoważonego rozwoju. Jakie miejsca zajęły w skali globalnej?
reklama

Politechnika Gdańska oraz Uniwersytet Gdański znalazły się w czołówce polskich uczelni według światowego rankingu QS World University Rankings: Sustainability 2024, który bada realizację celów związanych ze zrównoważonym rozwojem. Badacze poddali ocenie około 1400 szkół wyższych z całego świata.

- Tegoroczna edycja jednej z wiodących agencji rankingowych na świecie QS World University Rankings pokazuje jasno, że cele zrównoważonego rozwoju, które są niezwykle istotnym elementem strategii Uniwersytetu Gdańskiego, to właściwy kierunek naszych działań - stwierdził Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski.

W klasyfikacji ogólnej uwzględnione zostało 20 polskich uczelnie. Najwyższe miejsce z dużą przewagą nad resztą zajął Uniwersytet Warszawski, które został sklasyfikowany na 222 miejscu na świecie. Cztery rodzime placówki zmieściły się jeszcze w pierwszej 500. rankingu, w tym dwie gdańskie: Uniwersytet Jagielloński (402), Politechnika Gdańska (420), Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu (424) oraz Uniwersytet Gdański (488). Pozostałe polskie szkoły zostały sklasyfikowane na bardziej odległych miejscach. W pierwszym tysiącu zmieściło się jeszcze pięć uczelni.

Polskie uczelnie dbają o rozwój?

Ranking jest oparty na trzech filarach: wpływ społeczny, wpływ na środowisko oraz zarządzanie instytucją. Jeśli chodzi o te ostatnie kryterium, to w nim UG zajęło 3. miejsce w Polsce i 286. na świecie, co uczelnia odbiera jako bardzo wysoki wynik.

Te wyniki i sam fakt, co bierze się pod uwagę w metodologii rankingu, wskazują, że na uczelnię patrzy się teraz nie tylko jak na miejsce, w którym przekazujemy wiedzę wyłącznie w akademickim wymiarze, ale jest  to miejsce, w którym zwraca się też uwagę na inkluzywność środowiska akademickiego, szanuje prawa innych, przywiązuje wagę do otoczenia i wzajemnego oddziaływania społecznego - dodał Rektor UG.

Celem zestawienia QS jest mierzenie zaangażowania szkół wyższych w zrównoważony rozwój, ale także sprawdzenie, jaki wpływ uczelnia i jej absolwenci wywierają na naukę i technologię w celu rozwiązania kwestii klimatycznych. Ranking ocenia społeczny i środowiskowy wpływ uniwersytetów jako ośrodków edukacyjnych i badawczych, ale również jako pracodawców.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama