We wtorek 7 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się konferencja prasowa poświęcona wydarzeniom, upamiętniającym 6. rocznicę śmierci Pawła Adamowicza. O planach mówili m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz czy eurodeputowana, a prywatnie wdowa po tragicznie zmarłym włodarzu miasta Magdalena Adamowicz.
W trakcie trwającej konferencji głos zabrali także dyrektor ECS Basil Kerski czy dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza Waldemar Kotowski. Wszyscy podkreślali, jak ważną rolę dla miasta oraz regionu miała postać tragicznie zmarłego w trakcie finału WOŚP prezydenta Gdańska.
Pewnie wielu z nas trudno uwierzyć, jak szybko mija czas. Pozwólcie, że podzielę się swoją osobistą refleksją. Mimo że też prawie 6 lat już jestem prezydentem Gdańska. Cały czas wydaje mi się, że to się nie wydarzyło, że to tak mało realne, że minęło 6 lat, to wydaje się czy wręcz nie do uwierzenia —- zaczęła swoją przemowę prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Po chwili prezydent zaprosiła do udziału we wspólnym wspominaniu zmarłego Pawła Adamowicza. Jedna z pierwszych okazji do tego będzie w poniedziałek 13 stycznia po 19 na Targu Węglowym, gdzie doszło do zbrodni. W rocznicę śmierci, 14 stycznia o godzinie 18:00 w bazylice Mariackiej odbędzie się zaś msza święta w intencji zmarłego.
Jednak to nie koniec obchodów 6. rocznicy śmierci byłego prezydenta miasta. Za sprawą inicjatywy wdowy po zmarłym Magdaleny Adamowicz, po raz czwarty wręczona zostanie nagroda jego imienia. W tym roku wśród nominowanych znaleźli się m.in. rosyjski opozycjonista Aleksiej Gorinow czy mer Kijowa Witalij Kliczko.
Bardzo cieszy mnie fakt, że już po raz czwarty ta nagroda jest przyznawana, że staje się ona niezwykle prestiżowym wyróżnieniem dla tych wszystkich, którzy odważnie i bezkompromisowo zwalczają zło dobrem. Ustanowienie tej nagrody jest hołdem i wyrazem uznania dla wszystkich, którzy w odważny sposób i prawy sposób przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw, mówieniu nienawiści, uciskowi i ksenofobii. Dla tych, którzy promują równość szans, integrację społeczną i prawa człowieka. Czyli dla tych wszystkich, którzy czerpią inspirację z działań mojego męża Pawła Adamowicza — mówiła wdowa.
W związku z 6. rocznicą śmierci Pawła Adamowicza odsłonięta zostanie również tablica pamiątkowa w budynku Europejskiego Centrum Solidarności. Swój udział we wspomnieniu tragicznie zmarłego prezydenta zapowiedziało także Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące, w którym we wtorek 14 stycznia po godzinie 10 ułożone zostanie serce dla Pawła Adamowicza.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.