W najbliższych tygodniach Gdańsk może dołączyć do kilkunastu miast w całej Polsce, które wprowadziły nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Wszystko za sprawą najnowszego projektu uchwały, zaproponowanego przez Radę Miejską. Zakłada ona m.in. ograniczenie sprzedaży alkoholu od godziny 22:00 do 6:00 czy określenia maksymalnej liczby zezwoleń na jego sprzedaż.
Zdaniem autorów, podobne ograniczenia wprowadzone w 2022 roku w gdańskim Śródmieściu, przyniosły spadek liczby interwencji służb porządkowych oraz poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców tej dzielnicy. Nim jednak zaproponowane zmiany zostaną przyjęte, konieczne jest pozytywne zaopiniowanie ich przez Rady Dzielnic.
Osobiście nie jestem zwolenniczką ograniczeń w handlu. Uważam, że problem nadmiernego spożycia alkoholu nie tkwi w samej dostępności, a takie rozwiązania są próbą powierzchownego podejścia do znacznie głębszego problemu — zdradza w rozmowie z Pulsem Gdańska członkini Rady Dzielnicy Aniołki Luiza Małolepsza z Kocham Gdańsk.
Jak podkreśliła radna, wprowadzenie dodatkowych restrykcji nie pomoże w walce z problemem. Zdaniem Luizy Małolepszej, zdecydowanie ważniejsza jest prawidłowa edukacja społeczna w tym temacie i skuteczniejsze egzekwowanie obecnego prawa. W trakcie środowej sesji Rady Dzielnicy Aniołki, gdzie opiniowane będą wspomniane projekty, spodziewa się zaś burzliwej dyskusji.
Zamiast restrykcji, które utrudniają życie mieszkańcom i przedsiębiorcom, powinniśmy skupić się na edukacji społecznej oraz skuteczniejszym egzekwowaniu już istniejących przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu, np. zakazu sprzedaży nieletnim. Problem nadużywania alkoholu to kwestia świadomości i edukacji, a nie tylko dostępności — dodaje radna.
Nocna prohibicja na sprzedaż alkoholu w Polsce
Wprowadzenie nocnego zakazu sprzedaży alkoholu w Polsce budzi kontrowersje, zwłaszcza wśród właścicieli sklepów, którzy obawiają się spadku dochodów, oraz konsumentów podkreślających ograniczenie wolności wyboru.Zwolennicy nocnej prohibicji argumentują, że ograniczenie dostępności alkoholu w godzinach nocnych może zmniejszyć liczbę przestępstw i wypadków związanych z nadmiernym spożyciem.
Choć nocna prohibicja w Polsce budzi mieszane opinie, wielu dostrzega jej potencjał w promowaniu zdrowego stylu życia oraz ograniczaniu hałasu i zakłóceń w przestrzeni publicznej w późnych godzinach. Decyzję o jej wprowadzeniu podjęto już m.in. w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu czy Zakopanem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.