W czwartek 27 marca odbyła się kolejna Sesja Rady Miasta Gdańsk, która zgodnie z przewidywaniami zdominowana była przez temat wprowadzenia nocnej prohibicji na terenie całego miasta. Projekt, który już na etapie zatwierdzania przez Rady Dzielnicy wzbudzał wiele kontrowersji, tak i w tym przypadku zafundował wiele emocji.
Jak podkreślali radni Prawa i Sprawiedliwości, walka z alkoholizmem jest szczytna i potrzebna, jednak całkowity zakaz nie będzie korzystny dla mieszkańców. Tak chętnie podawany przez innych radnych przykład gdańskiego Śródmieścia, gdzie działa już częściowa prohibicja, zdaniem polityków PiS nie może być wyznacznikiem dla całego miasta. Jest to bowiem miejsce, które ze względu na swój turystyczny charakter funkcjonuje w całkowicie inny sposób, a brak sprzedaży alkoholu w sklepach jest tam zastępowany otwartymi do późnych godzin lokali.
Zwolennicy na czele z wiceprezydentem Gdańska Piotrem Borawskim w odpowiedzi na słowa radnego PiS podkreślili, że w trakcie tworzenia uchwały przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, w trakcie których mieszkańcy wskazywali chęć wprowadzenia ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu. Podobne zdanie w trakcie konsultacji miały wskazywać przedstawiciele gdańskiej policji.
Gdańsk wprowadza nocny zakaz sprzedaży alkoholu
Na skutek wprowadzonej ustawy, gdańszczanie nie będą mieć możliwości zakupu alkoholu od godziny 22.00 do 6.00 rano. Jednocześnie ograniczona zostanie możliwość sprzedaży tego typu produktów w pobliżu szkół i przed szkoli. Tym samym Gdańsk dołączy m.in. do Katowic, Wrocławia czy Zakopanego, gdzie nocny zakaz sprzedaży alkoholu już obowiązuje.Jak podkreślali radni w czasie głosowania, wprowadzone zmiany mają ograniczyć poziom spożywanego alkoholu i poprawić bezpieczeństwo w Gdańsku. Efekty wprowadzonych zmian poznamy jednak dopiero po 1 września 2025 roku, kiedy planowane jest wejście uchwały w życie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.