Jak przekonują miejscy urzędnicy, w Gdańsku potrzebna jest osoba, która będzie dbała o przestrzeganie praw uczniów. Poszukiwanie pierwszego miejskiego Rzecznika Praw Ucznia rozpoczęto już rok temu. Wraz z nowym rokiem szkolnym młodzież zyska osobę, która ma służyć pomocą w sporach ze szkołami.
- Moim celem jest wspieranie społeczności szkolnych, aby były przestrzegane prawa uczniów i uczennic. Będziemy szkolić, upowszechniać wiedzę, wspierać i budować zespoły eksperckie. Uczniów jest dużo, a temat bardzo ważny, dlatego potrzeba wielu rąk do współpracy. Rozpoczniemy od diagnozy, rozmów i od współpracy ze szkołami. Będziemy budować z pewnością strukturę, w oparciu o głos społeczności szkolnej - mówi Katarzyna Gęba, nowa Rzecznik Praw Ucznia.
W planach jest, aby zespół Rzecznika Praw Ucznia współpracował z gdańskimi mediatorami, szkolnymi rzecznikami praw uczniów oraz Młodzieżową Radą Miasta Gdańska. Ma upowszechniać wiedzę na temat praw uczniów wśród młodzieży i pracowników szkół.
- Chcemy stworzyć zespół ekspercki, który będzie świadomy różnych rodzajów dyskryminacji, z którymi spotykają się m.in. dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Mówimy tutaj także o równości kobiet i mężczyzn, o osobach z niepełnosprawnością, czy tych, które przybyły do Polski z różnych krajów. Jest to bardzo złożone zagadnienie, ale jesteśmy jego świadomi i dlatego chcemy budować trwały system – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
W Gdańsku 4 września rok szkolny 2023/24 rozpocznie ponad 91 tysięcy uczniów i przedszkolaków ze szkół samorządowych i niesamorządowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.