reklama

Studenci z Gdańska chcą pomóc maturzystom z WOS-u

Opublikowano:
Autor:

Studenci z Gdańska chcą pomóc maturzystom z WOS-u - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

EdukacjaStudenci z Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęli cykl podcastów "Raz na WOSie, raz pod WOSem". Program jest skierowany do maturzystów, którzy będą pisać egzamin z Wiedzy o Społeczeństwie. Autorzy chcą w prosty i przystępny sposób przybliżyć najważniejsze zagadnienia, które mogą pojawić się na teście.
reklama

Choć obecnie trwa sezon studniówkowy, to już lada moment wielu absolwentów szkół ponadpodstawowych zmierzy się z egzaminem maturalnym. Jak co roku, jednym z najtrudniejszych przedmiotów okazuje się Wiedza o Społeczeństwie. Wybiera go również najmniejsza liczba uczniów. Podczas matur w zeszłym roku, średnia zdawalność w Gdańsku wyniosła zaledwie 25%. 

Studenci na pomoc maturzystom

Właśnie na ten problem chcą odpowiedzieć studenci Wydziału Prawa i Administracji (WPiA) na Uniwersytecie Gdańskim. We współpracy z Radiem MORS oraz wykładowcami, powstaje seria podcastów "Raz na WOSie, raz pod WOSem". Z Jakubem Styborem, autorem programu rozmawiamy o genezie pomysłu i planach na przyszłość.

reklama

Jak to się zaczęło? Większość narzeka przecież na matury, jednak gdy jest już po wszystkim, "magicznie" się o nich zapomina.

Jakub Stybor - W trakcie jednej z „korytarzowych” rozmów w przerwie między zajęciami na WPiA UG rozmowa zeszła na wspominki matur. Sam nigdy nie przygotowywałem się do egzaminu z WOSu, bo kończyłem klasę z rozszerzoną matematyką. Jestem człowiekiem, który zawsze musi wszystko dokładnie sprawdzić i wiedzieć, także otworzyłem informator maturalny i przeżyłem mały szok.

Szok związany z wynikami, czy zakresem do nauki?

Według informatora maturalnego, każdy podchodzący do egzaminu powinien mieć też wiedzę w jaki sposób napisać zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa, skargę̨ do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, pozew w sprawie cywilnej, czy skargę do RPO. Tych pism jest zresztą znacznie więcej. Na maturze zakres materiału z samego prawa obejmuje w zasadzie 3 lata studiów prawniczych. Oczywiście zakres wiedzy jest w stosunku do wymagań uniwersyteckich mocno okrojony, ale to nie są zupełne podstawy.

reklama

Postanowiłeś zadziałać i co dalej? Na czym dokładnie opiera się Twój pomysł?

Razem z mgr Dawidem Rogozińskim zaproponowaliśmy zatem Panu Dziekanowi stworzenie projektu, który pomógłby maturzystom w przyswojeniu tej wiedzy i po otrzymaniu „zielonego światła” ruszyliśmy z nagraniami. Nieoceniona okazała się również pomoc studenckiego Radia MORS, gdzie prowadzimy nagrania i gdzie można premierowo wysłuchać każdego odcinka, w soboty o godzinie 12.

Co tydzień, w kolejnych odcinkach programu, kolejni wykładowcy, z którymi licealiści będą mieć później zajęcia na studiach, tłumaczą zagadnienia prawne, a następnie tłumaczą, jak powinno wyglądać odpowiednie pismo procesowe i nie tylko. Jest to zatem dobry sposób nie tylko na chłonięcie wiedzy, ale również poznanie swoich przyszłych wykładowców.

reklama

Pierwsze odcinki już dostępne

Na kanale YouTube oraz Spotify dostępne są już trzy pierwsze odcinki podcastu dla maturzystów (i nie tylko). Do każdej z rozmów dołączone są też materiały edukacyjne, które pomogą opanować dane zagadnienia.

Kolejne odcinki programu "Raz na WOSie, raz pod WOSem" będą ukazywały się co sobotę o 12.30. Można je odsłuchać na wyżej wspomnianych kanałach pod tą samą nazwą. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama