Warsztaty "Akademia Zaruskiego" są skierowane dla młodzieży w wieku od 15 do 25 lat. Ich celem jest zwiększenie kompetencji uczestników w sferze fizycznej, psychicznej i emocjonalnej przez udział w aktywnościach żeglarskich. Zajęcia stawiają na rozwój w zakresie samodzielności młodych osób, pracy w grupie, odpowiedzialności, wytrwałości, a także krytycznego myślenia i właściwej komunikacji.
- „Akademia Zaruskiego” obejmuje szereg aktywności realizowanych w ramach działalności gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski” w zakresie wychowania morskiego i edukacji nieformalnej młodzieży. Organizujemy rejsy zatokowe i pełnomorskie, spotkania w szkołach, zwiedzanie żaglowca, „Ferie z Zaruskim i NMM”, półkolonie żeglarskie, „Gdańską Szkołę pod Żaglami”, a od ubiegłego roku również warsztaty żeglarskie – mówi kpt. Piotr Królak, oficer programowy gdańskiego żaglowca szkolnego.
Program warsztatów przewiduje szereg zajęć o tematyce związanej żeglarstwem, edukacją morską, czy językami obcymi. Ponadto przewidziano zajęcia związane z techniką, kulinariami, przedsiębiorczością oraz wychowaniem fizycznym. Szczegółowy program akademii przedstawiamy poniżej:
- Żeglarstwo – nawigacja, meteorologia, budowa jachtu, bezpieczeństwo, teoria żeglowania, regaty.
- Edukacja morska – podstawy oceanologii, kultura morska – tradycje i obyczaje, wielkie wyprawy.
- Ochrona środowiska – największe wyzwania XXI wieku – zanieczyszczenie, zmiany klimatu, zasoby energii i wody.
- Podstawy pierwszej pomocy – na lądzie oraz na morzu.
- Języki obce – czy da się żeglować po świecie bez znajomości języka angielskiego?
- Nauka gotowania – czy w rejsach żeglarskich można jeść smacznie i zdrowo?
- Technika – prace bosmańskie, nauka posługiwania się narzędziami, technologie w żeglarstwie.
- Inicjatywność i przedsiębiorczość – czy żeglarstwo może być biznesem? – praca w jachtingu, sektory gospodarki morskiej.
- Wychowanie fizyczne – o co chodzi z tym zdrowym trybem życia? – aktywność, dieta, równowaga.
Kto może wziąć udział?
Warsztaty skierowane są do uczniów i studentów w wieku od 15 do 25 lat. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Każdy, kto chciałby wziąć udział w akademii, musi przesłać list motywacyjny na maksymalnie 1 stronę A4 na adres [email protected]. Organizatorzy przyjmą 50 zgłoszeń, a na podstawie treści listów motywacyjnych wybiorą 20 osób, które wezmą udział w zajęciach. Termin zgłoszeń mija 10 października. Wyniki rekrutacji pojawią się najpóźniej 15 października tego roku. Zajęcia są bezpłatne, jednak udział w nich jest obowiązkowy.
Dla najbardziej pilnych uczniów czeka nagroda. Każda osoba, która wykaże się frekwencją na poziomie min. 75% i w ramach wolontariatu przepracuje na rzecz jednostek “Akademii Zaruskiego” co najmniej 35 godzin, weźmie udział w bezpłatnym trzydniowym rejsie po Zatoce Gdańskiej. Uczestnicy będą mieli wpływ na trasę i program rejsu, dzięki wiedzy i umiejętnościom zdobytym podczas warsztatów. Dodatkowo, uczestnicy warsztatów zainteresowani dalszym rozwojem żeglarskim, będą mieli możliwość udziału w rejsach zatokowych w charakterze deckhand’ów i instruktorów.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.