reklama

Opieka psychologiczna w gdańskich szkołach. Jest lepiej niż było?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Opieka psychologiczna w gdańskich szkołach. Jest lepiej niż było? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook
EdukacjaFundacja GrowSPACE już po raz kolejny przyjrzała się liczbie wakatów oraz szacowanych brakach w opiece psychologicznej w szkołach. Co wynika z tegorocznego badania? Z pewnością jest lepiej niż było, choć nie wszędzie. W Polsce są jednak gminy, w których zwyczajnie do takiej pomocy dostępu nie ma.
reklama

Sprawdzili opiekę psychologiczną w szkołach

W debacie publicznej od dłuższego czasu przewija się temat opieki psychologicznej w szkołach. Większość osób przyznaje zgodnie, że poświęca się mu zbyt mało uwagi, przez co często ten problem jest marginalizowany. Fundacja GrowSPACE już po raz kolejny sprawdziła, ile psychologów i psycholożek brakuje w placówkach oświatowych oraz aktualną liczbę wakatów. Jakie są pierwsze wnioski? W skali kraju widać ogólną poprawę, choć nadal blisko 300 gmin nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej pomocy psychologicznej w szkołach. 

- Zebrane dane pokazują istotną zmianę rok do roku w polskiej szkole. W całej Polsce w szkołach odnotowano 2306,31 wakatów dla psychologów szkolnych. Obsadzonych jest 7344,25 etatów. Daje to braki w wysokości 23,90% w skali kraju. Dane mogą się jeszcze zmienić po zatrudnieniu specjalistów i specjalistek w szkołach po 1 września. Jest to do tej pory spadek o 3 punkty procentowe. W aż 13 województwach odnotowano wzrost liczby specjalistów i specjalistek - czytamy w komunikacie prasowym Fundacji GrowSPACE.

reklama

Autorzy badania zwrócili również uwagę na tzw. punkty krytyczne. Są to wcześniej wspomniane gminy, które nie zatrudniają ani jednego psychologa szkolnego od 1 września. Tych jest w tym roku dokładnie 308, zaś w 2023 r. było ich 450. Takie miejsca są niestety również na Pomorzu.

W Gdańsku sytuacja bardzo dobra

- Co najważniejsze, w naszym regionie występuje 15 punktów krytycznych, czyli gmin, gdzie w szkołach nie ma dostępu do ani jednego psychologa. To miejscowości takie jak Subkowy, Osiek, Bobowo, Damnica, Ryjewo, Borzytuchom, Trzebielino, Człuchów (gmina), Rzeczenica, Karsin, Lipusz, Skórcz (gmina), Skórcz (miasto), Stary Dzierzgoń czy Sadlinki - informuje Oskar Stabno, licealista i radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz członek Fundacji GrowSPACE.

reklama

Jeśli chodzi o skalę naszego województwa, to mamy tu do czynienia z 487.19 obsadzonych etatów psychologów szkolnych przy 122.56 wakatach (20% wakatów). Jest jednak widoczny spadek wakatów o 0.3% względem zeszłego roku. Jak wygląda jednak sytuacja w Gdańsku?

- W samym Gdańsku sytuacja wygląda bardzo dobrze. Na 96,21 przewidziane etaty, udało się zapełnić 87,73 z nich. Z arkuszy szkolnych wynika, że mamy do czynienia tylko z 8,48 wakatu” - tłumaczy Oskar Stabno.

Do idealnej sytuacji jest jeszcze długa droga, choć nie sposób zauważyć poprawy. Autorzy raportu wskazują, że jest jeszcze wiele innych czynników, które mają wpływ w budowaniu systemu wsparcia psychologicznego. Mowa tu o, chociażby godnym zatrudnieniu psychologów, ustawie o zawodzie psychologa, psychoedukacji, czy standardach zatrudnienia w placówkach oświatowych.

reklama

- Nie możemy zostawić żadnego dziecka za burtą, bo ci uczniowie i uczennice bez pomocy psychologa dalej są ofiarami wieloletnich zaniedbań systemowych. To właśnie psycholog szkolny jest specjalistą, który jest najbliżej młodego człowieka i może na bieżąco udzielić mu wsparcia emocjonalnego w trudnych sytuacjach, a także wspierać w procesie szukania rozwiązań jego problemów. Należałoby również pilnie zająć się przede wszystkim przyjęciem standardów zatrudnienia i pracy psychologów szkolnych oraz samej ustawy o zawodzie psychologa. Te kwestie wciąż stanowią poważne luki w systemie ochrony zdrowia psychicznego - wyjaśnia Paulina Filipowicz, psycholożka, aktywistka i radna Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Z całego badania przeprowadzonego przez GrowSPACE można więc wyciągnąć jeden wspólny wniosek - bez systemowych, odgórnych działań nadal niewiele się zmieni. Można i trzeba wręcz starać się zmieniać otaczającą nas rzeczywistość, jednak przy braku wsparcia nie będą to rozwiązania silne i trwałe.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama