Karta rowerowa: teoria rozmija się z praktyką?
Formuła egzaminów na kartę rowerową wygląda w Polsce niezmiennie od lat. Niestety, nie jest to wystarczająca forma edukacji, która pozwoli dzieciom na bezpieczne poruszanie się w ruchy drogowym. Trudno się jednak dziwić, jeśli najpierw mamy do czynienia z testem teoretycznym, który weryfikuje znajomość prawa o ruchu drogowym a potem wyjeżdżamy jedynie na plac manewrowy.Niestety, "plac manewrowy" to dużo powiedziane, bo najczęściej są to prymitywne linie namalowane kredą na szkolnym boisku lub parkingu. Zdający jeżdzą po placu w kółko, więc w zasadzie jedynie weryfikowana jest umiejętność panowania nad pojazdem i wykonywania podstawowych manewrów. Trudno się zgodzić z tezą, że są to wystarczające umiejętności do codziennej jazdy jednośladem.
- Porównując to do kursu na prawo jazdy moglibyśmy sobie wyobrazić, że kandydaci na kierowców uczą się jazdy tylko na placu manewrowym - mówi Sebastian Gruszka, prezes Fundacji Na Rowerze.
Taka rzeczywstość wynika z wielu czynników, ale przede wszystkim strachu rodziców o swoje pociechy. Opiekunowie boją się często, że gdy dziecko wyjedzie na ulice to zostanie potrącone. Przy tej okazji warto dopowiedzięć, że miażdżąca część zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów dochodzi na dedykowanej im infrastrukturze, np. przejazdach przez jezdnie dla rowerzystów. Wniosek nasuwa się sam, bezpieczny rowerzysta to taki, który potrafi przewidywać sytuacje na drodze oraz bezpiecznie korzystać z infrastruktury, nie stwarzając zagrożenia dla innych uczestników ruchu.
Pomagają za darmo
Na przeciw problemowi wychodzi Fundacja Na Rowerze, która już od trzech lat, przy współpracy z Pomorskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego prowadzi projekt "Rowerowe Lekcje Jazdy". Podobny zamysł, tym razem skierowany do dzieci i młodzieży prezentuje koncept "Młody Rowerzysta - karta rowerowa i co dalej?".
Infografika nowego projektu Fundacji Na Rowerze
Jest on kierowany do osób, które nie są jeszcze pełnoletnie i posiadają kartę rowerową. Doświadczony instruktor przeszkoli dziecko wraz z rodzicem różne manewry na wybranej trasie, np. z domu do szkoły. Warto dodać, że każdy uczestnik otrzyma bezpłatnie komplet oświetlenia rowerowego.
- Gdy byłem dzieckiem bardzo dużo jeździłem na rowerze, ale nigdy nie miałem możliwości aby poprawić swoje umiejętności poruszania się w ruchu drogowym pod okiem doświadczonego instruktora. Przez wiele lat samodzielnie dochodziłem do coraz większej wprawy, często ucząc się na własnych błędach. W krajach zachodnich takie lekcje wpisane są w program edukacji, dzięki czemu dzisiaj z zazdrością przyglądamy się wysokiemu poziomowi kultury na drogach np. w Holandii. Naszym projektem chcemy zapewnić dostęp do tego typu zajęć - wspomina instruktor, Sebastian Gruszka.
Osoby dorosłe nadal mogą korzystać z Rowerowych Lekcji Jazdy, w których również, na wybranej przez siebie trasie można przeszkolić swoje umiejętności z jazdy rowerem w ruchu drogowym. Instruktor zwraca szczególną uwagę na sygnalizowanie swoich manewrów, czy utrzymywanie prawidłowej odległości od krawędzi jezdni.
Na Rowerowe Lekcje Jazdy oraz projekt skierowany dla młodszych można zapisać sie bezpłatnie, w wygodnym kalendarzu na stronie internetowej Fundacji Na Rowerze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.