reklama

Licealiści autorami platformy pomagającej w doborze zawodu [ROZMOWA]

Opublikowano:
Autor:

Licealiści autorami platformy pomagającej w doborze zawodu [ROZMOWA] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

EdukacjaCareerHUG to platforma, która ma na celu wskazanie swoim użytkownikom proponowanej ścieżki zawodowej, poprzez wykonanie personalnego testu. Jej autorami jest Ranko Hoffmann i Weronika Kłos, na co dzień uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. CareerHUG jest pracą licealistów na konkurs Praca Organiczna 2.0. Na rozmowę o celach, motywacji oraz rozwoju projektu zaprasza Igor Dorawa.
reklama

Mogę śmiało stwierdzić, że platforma CareerHUG to bardzo ważna innowacja w doradztwie zawodowym, szczególnie dla nas - młodzieży. Dlaczego postanowiliście się zająć akurat tym aspektem?

(Weronika Kłos - W.K.) Sami przechodziliśmy przez problemy z wyborem ścieżki życiowej. Nie wszystko było takie proste jakby się wydawało. Nie chodzi o złe wybranie zawodu, ani o zbyt wysokie ambicje. Niektóre drogi są zbyt ciężkie i odczuwam silne poczucie że po prostu niektórych przerastają. Inni czują presję żeby zarabiać dużo i mieć szanowany zawód, bo przejmują się opinią innych.
Artyści boją się kształcić w drodze artystycznej, bo myślą że nie da im to satysfakcji, czy bardzo często napełnia ich strach skończenia na ulicy. Chcemy pomóc wszystkim, chcemy aby takich sytuacji było coraz mniej.  

reklama

Odczuwam wrażenie, że zmotywowała Was również kondycja psychiczna wielu młodych osób, która nie zawsze jest zbyt dobra. Wybór kierunku kształcenia w wieku 14 lat jest chyba mało możliwy.

(Ranko Hoffmann - R.H.) Poznanie siebie samego jest warunkiem dobrego funkcjonowania jednostki (w społeczeństwie) i odpowiedniego kierowania własnym rozwojem, nie tylko osobistym. Osoby, które chcą podjąć właściwą decyzję o swojej zawodowej przyszłości, to osoby szukające rozwiązania. Młode osoby powinny wiedzieć na czym stoją i czego im brakuje, a także jak mogą to wykorzystać pod względem zawodowym. Ponad 76% wszystkich przyczyn problemów młodych osób w Polsce jest niskie poczucie własnej wartości. Przy wyborze przyszłego zawodu duże znaczenie ma poznanie własnych zainteresowań, czy zdolności ale przede wszystkim stanu zdrowia! Nasz stan psychiczny idzie w parze z tym co nas czeka w przyszłości. Osoby z niskim poczuciem wartości bardzo często deprecjonują swoje umiejętności czy szybko rezygnują z swoich pasji czy zainteresowań. Chcemy temu zapobiec.

reklama

Jak wobec powyższych wypowiedzi ma funkcjonować wasza autorska platforma?

(W.K.) Zależy nam na uproszczeniu formy doradztwa zawodowego. Nie ukrywajmy faktu, że umówienie się na spotkanie z doradcą zawodowym to nie tak prosta sprawa jakby się wydawało. Więc czemu by tego nie ułatwić? Na naszej platformie znajdą się materiały opisujące różne zawody, oferty pracy, a przede wszystkim personalny test, na podstawie którego ma zostać wskazana proponowana ścieżka zawodu.

Pozostając w wątki ścieżki zawodowej - co sądzicie o popularnym stwierdzeniu mówiącym, że "jedynie liceum i studia zapewnią dobrze płatną pracę w przyszłości"?

(R.H.) Oferta szkól branżowych i techników posiada szeroki asortyment możliwości w późniejszej ścieżce zawodowej. Istnieje grupa profili szkół poza licealnych oferujących również scentralizowany kierunki, dzięki którym bezpośrednio osoba zainteresowana łatwiej dostanie się do pracy z wyboru. Wiele osób ma większe predyspozycje i umiejętności techniczno-manualne, dlatego decydują się na pójście do szkół zawodowych. Wciąż istnieje problem, gdzie to rodzina planuje, bądź nie odpowiada za ten aspekt życia swoich dzieci. Opiekunowie bardzo często są nadto przekonani o zainteresowaniach, czy umiejętnościach ich pociech i bez konsultacji z nimi, inicjują i przymuszają do wykonania kroków przez młodą osobę. Zależy nam na podejściu indywidualnym.

reklama

Gdzie można znaleźć Waszą platformę i jak z niej skorzystać?

(W.K.) Kilka dni temu uruchomiliśmy naszą stronę internetową. Znajdują się na niej wszystkie materiały związane z naszym projektem. Są to opisy różnych branż, o których mówiliśmy wcześniej, wpisy na blogu, a przede wszystkim personalny test.

Projekt CareerHUG jest przedsięwzięciem w ramach ogólnopolskiego konkursu Praca Organiczna 2.0. Autorami platformy są Ranko Hoffmann oraz Weronika Kłos, a ich opiekunem jest Grzegorz Rutkowski, nauczyciel historii oraz WOS-u w XIV Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Portal Puls Gdańska jest jednym z partnerów projektu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama