reklama

Akademiki tylko dla zaszczepionych? Gdańskie uczelnie zajęły stanowisko

Opublikowano:
Autor:

Akademiki tylko dla zaszczepionych? Gdańskie uczelnie zajęły stanowisko - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Edukacja Chociaż mamy jeszcze środek wakacji, uczelnie wyższe już pracują nad organizacją kolejnego roku akademickiego 2021/2022. Część polskich szkół wyższych w obawie przed rozprzestrzenianiem się koronawiursa zdecydowała m.in. o przyjmowaniu do akademików tylko osób zaszczepionych. Sprawdziliśmy, czy na taki krok zdecydują się również gdańskie uczelnie.
reklama

Niektóre polskie uczelnie wyższe zdecydowały, że w nadchodzącym roku akademickim do domów studenckich będą przyjmowane wyłącznie osoby zaszczepione przeciw COVID-19. Celem wprowadzenia takich zasad jest oczywiście chęć zapobiegnięcia rozwojowi pandemii wśród studentów i pracowników uczelni. Na taki krok zdecydował się na przykład Uniwersytet Śląski. Postanowiliśmy zapytać w największych gdańskich szkołach wyższych, czy planują podjąć podobne kroki w walce w koronawirusem.

Okazuje się, że na razie gdańskie akademiki pozostaną dostępne zarówno dla zaszczepionych, jak i niezaszczepionych studentów. W domach studenckich Politechniki Gdańskiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz AWFiSu zachowany zostanie dotychczasowy reżim sanitarny. 

- W związku z sytuacją epidemiczną w domach studenckich Politechniki Gdańskiej już obowiązują podwyższone wymogi bezpieczeństwa. Wprowadzono także szereg działań mających na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, w tym. m.in. dozowniki z płynem odkażającym przy portierniach, ograniczenie liczby osób korzystających z ogólnodostępnych pomieszczeń (np. w kuchni lub sali TV mogą przebywać jednocześnie maksymalnie dwie osoby), zalecenia dotyczące zachowania bezpiecznej odległości i zakładania maseczek ochronnych podczas korzystania z przestrzeni wspólnej - informuje portal Puls Gdańska biuro prasowe Politechniki Gdańskiej. 

Takie samo podejście jak inne ośrodki, ma także Gdański Uniwersytet Medyczny. 

- W naszych akademikach zostają dotychczasowe zasady bezpieczeństwa, zgodne z obowiązującymi zaleceniami sanitarno-epidemiologicznymi, do których należą: ograniczenia w przyjmowaniu gości, ograniczenia w liczbie osób jednocześnie przebywających w przestrzeniach wspólnych, wyznaczone pokoje izolacji i zapewnienie wszystkich środków do dezynfekcji - tłumaczy nam dr Joanna Śliwińska, rzecznik prasowa GUMed.

Jak będą wyglądały zajęcia na studiach po wakacjach?

Mniej jednoznaczne stanowiska gdańskie uczelnie mają w sprawie sposobu prowadzenia zajęć w nadchodzącym roku akademickim 2021/2022. Uniwersytet Gdański jest jeszcze na etapie opracowywania zasad funkcjonowania uczelni po wakacjach. Część uczelni chciałaby spotykać się stacjonarnie ze studentami częściej niż w minionym roku, jednakże podkreślają, iż zależy to nie tylko od rodzaju zajęć, ale także od czynników zewnętrznych.

- Mamy nadzieję, że w kolejnym roku akademickim w szerszym zakresie spotkamy się ze studentami w murach uczelni. Będzie to jednak uzależnione od sytuacji epidemicznej i wytycznych Ministerstwa Edukacji i Nauki, stąd przygotowujemy obecnie kilka różnych scenariuszy organizacji zajęć. Wstępnie zakładamy, że jeśli zajęcia rozpoczną się w trybie stacjonarnym, to i tak część z nich - na przykład wykłady w dużych grupach - będą odbywać się zdalnie. Podobnie będzie z wrześniową sesją poprawkową, która, na prośbę Samorządu Studentów PG, w całości odbędzie się online - informuje biuro prasowe PG. 

Gdański Uniwersytet Medyczny, z uwagi na specyficzny profil kształcenia, wiele zajęć musi prowadzić stacjonarnie. Uczelnia w trosce o utrzymanie odpowiedniej jakości kształcenia studentów planuje zwiększenie udziału zajęć stacjonarnych. 

- W roku akademickim 2021/2022 Gdański Uniwersytet Medyczny będzie prowadził kształcenie w formie bezpośredniej, kontaktowej oraz z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Nauczanie zdalne dotyczy w szczególności zajęć wykładowych, zwłaszcza prowadzonych w dużych grupach studenckich. Z uwagi na szczególny charakter uczelni medycznej, części zajęć nie da się przeprowadzić w formie e-learningu. Zajęcia laboratoryjne oraz przedmioty kliniczne, wymagające bezpośredniego kontaktu z pacjentem, będą realizowane w formie bezpośredniej, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarno-epidemiologicznymi. Praktyczna nauka zawodu odbywać się będzie również z wykorzystaniem nowoczesnych pracowni fantomowych wyposażonych w symulatory wysokiej wierności. W stosunku do mijającego roku akademickiego, zajęcia w przeważającej większości będą realizowane stacjonarnie - wyjaśnia dr Joanna Śliwińska. 

GUMed wyraźnie podkreśla odpowiedzialność swoich studentów i ich świadomość na temat zagrożenia ze strony koronawirusa. Dzięki ich postawie szanse na bezpieczne przeprowadzenie zajęć w roku akademickim 2021/2022 są wysokie. 

- Z ankiety przeprowadzonej przez Uczelniany Samorząd Studentów wynika, że wyszczepienie studentów kierunku lekarskiego wynosi ponad 90 proc. Od początku pandemii COVID-19 studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wykazywali się profesjonalną i dojrzałą postawą, angażując się w szereg inicjatyw związanych z walką z koronawirusem SARS-CoV-2. Dzięki ich wsparciu możliwe było m.in. utworzenie i funkcjonowanie pierwszego w kraju Centrum testowego COVID-19 drive-thru przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni - chwali studentów dr Śliwińska.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama