Przyjęta w połowie marca specjalna ustawa dotycząca pomocy uchodźcom z Ukrainy przyznała Ukraińcom dostęp do usług publicznych: ochrony zdrowia, edukacji oraz programów zapomogowych. W ustawie znalazły się również zapisy gwarantujące Ukraińcom szeroki dostęp do polskiego rynku pracy zgodnie z uproszczonymi procedurami zatrudnienia.
Jak oceniają eksperci, na rynku pracy w całym kraju pojawiło się ponad pół miliona osób poszukujących pracy.
– Wśród uchodźców z Ukrainy około połowę stanowią dzieci, więc nie mogą pracować. Z pozostałego miliona jakaś część to babcie, które z tymi dziećmi przyjechały. Tak więc realnie na polski rynek pracy może napłynąć około 600 tys. osób – mówi Dariusz Szymczycha, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Polski rynek pracy już od kilku lat boryka się z narastającym niedoborem pracowników. Z raportu ManpowerGroup wynika, że aż 81 procent polskich firm miało w ubiegłym roku problemy ze znalezieniem nowych pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.
– Pracodawcy są bardzo aktywni i widzą szansę w napływie pracowników z Ukrainy, ponieważ w Polsce jednak dostęp do rzetelnych pracowników był dosyć ograniczony w ostatnim czasie – mówi Dariusz Szymczycha.
W Gdańsku już setki ofert
Od 24 lutego, czyli dnia wybuchu wojno na terenie Ukrainy, pracę w Gdańsku podjęło 2,5 tysiąca uchodźców. Uchodźcy znajdowali zatrudnienie przede wszystkim w branży usługowej.Pracownikom zza wschodniej granicy najchętniej pracę oferują pracodawcy z branży HoReCa (hotele, restauracje i catering), firmy usługowe oraz sektor produkcji.
Dla osób, które jeszcze pracy nie znalazły, urzędnicy Gdańskiego Urzędu Pracy organizują szkolenia. Mają im pomóc odleźć się na polskim rynku pracy.
- 220 osób zarejestrowano jako osoby bezrobotne. Dla nich przygotowaliśmy w języku ukraińskim warsztaty tłumaczące, jak się poruszać po gdańskim rynku pracy i jakie prawa im przysługują. 12 kwietnia rozpoczął się zaś pierwszy kurs języka polskiego z elementami kultury polskiej - mówi Roland Budnik, szef Gdańskiego Urzędu Pracy.
Często największą przeszkodą w zatrudnieniu osób z Ukrainy jest bariera językowa. Pracodawcy chętniej zatrudniają uchodźców, którzy znają podstawy języka polskiego lub angielskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.