reklama

Gdańsk zmaga się z brakiem rąk do pracy. W tych zawodach łatwo znaleźć zatrudnienie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Gdańsk zmaga się z brakiem rąk do pracy. W tych zawodach łatwo znaleźć zatrudnienie - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Praca GdańskGdańsk zmaga się z niedoborem pracowników i aż 78 zawodów zostało uznanych za deficytowe. Braki kadrowe dotyczą m.in. budownictwa, transportu, gastronomii i ochrony zdrowia. Choć sytuację częściowo ratują pracownicy z zagranicy, wielu pracodawców wciąż ma problem ze znalezieniem rąk do pracy.
reklama

Rynek pracy w Gdańsku i powiecie gdańskim stoi przed poważnym wyzwaniem – aż 78 zawodów zostało uznanych za deficytowe. Oznacza to, że w najbliższym czasie pracodawcy będą mieli trudności ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Jak wynika z raportu Barometr Zawodów 2025, przygotowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, miasto boryka się z największym niedoborem kadrowym spośród wszystkich metropolii w Polsce.

reklama

Największe braki kadrowe

Deficyt dotyczy wielu branż, jednak szczególnie trudna sytuacja panuje w dziewięciu grupach zawodowych. Największe zapotrzebowanie występuje na:

• elektryków, elektromechaników i elektromonterów,

• magazynierów,

• monterów konstrukcji metalowych,

• nauczycieli przedszkolnych,

• pielęgniarki i położne,

reklama

• pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych,

• pracowników służb mundurowych,

• robotników budowlanych o niskich kwalifikacjach,

• stolarzy i robotników obróbki drewna.

Brakuje specjalistów i pracowników usług

Lista zawodów, w których poszukiwani są pracownicy, jest jednak znacznie dłuższa. Wśród deficytowych profesji znajdują się także specjaliści branży budowlanej, morskiej i transportowej, a także osoby zatrudnione w gastronomii, handlu i administracji. Duże braki występują również w ochronie zdrowia, edukacji i kulturze.

reklama

Szczególnie odczuwalny deficyt dotyczy budownictwa, gdzie brakuje zarówno kierowników i inżynierów, jak i pracowników fizycznych, takich jak murarze, dekarze czy spawacze. W gastronomii nieustannie poszukiwani są kucharze, kelnerzy i barmani, a w transporcie – kierowcy autobusów i ciężarówek.

Sytuację ratują obcokrajowcy

Pomimo dużego zapotrzebowania na pracowników, stopa bezrobocia w Gdańsku jest bardzo niska – wynosi jedynie 2,6%, co oznacza, że większość osób chętnych do pracy już ją posiada. Dlatego rosnącą rolę na lokalnym rynku pracy odgrywają cudzoziemcy, którzy często obejmują stanowiska, na które trudno znaleźć pracowników wśród mieszkańców regionu.

reklama

W ciągu roku w Gdańsku legalnie zatrudniło się ponad 22 tysiące obcokrajowców, głównie z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Mołdawii. Tylko w styczniu 2025 roku w mieście i powiecie gdańskim pracę podjęło ponad 2 tysiące nowych pracowników spoza Polski.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze informacje z Gdańska. Newsy z gdańskiego świata: polityki, biznesu, sportu, rekreacji, kultury i edukacji. Katalog i baza firm. Ogłoszenia lokalne. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama