Symbolika nowego święta
Data 14 lutego nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia w 1942 roku rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową, która stała się największą podziemną organizacją zbrojną w Europie okupowanej przez Niemcy. Jej żołnierze prowadzili działania wywiadowcze, dywersyjne i sabotażowe, a także przygotowywali naród do powstania powszechnego.Narodowy Dzień Żołnierzy Armii Krajowej ma przypominać o odwadze, solidarności i patriotyzmie tych, którzy oddali życie i zdrowie w walce o niepodległość. Święto jest także okazją do refleksji nad dziedzictwem historycznym Polski i wartościami, które pozostają aktualne dla kolejnych pokoleń.
Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Armii Krajowej
Choć nowe święto nie będzie dniem wolnym od pracy, zaplanowano liczne wydarzenia upamiętniające na terenie całego kraju. W programie znajdą się uroczystości państwowe, apele pamięci, składanie kwiatów przy pomnikach żołnierzy AK, wystawy historyczne i wykłady. W szkołach mają odbywać się specjalne lekcje poświęcone Armii Krajowej, aby przybliżyć młodzieży historię Polskiego Państwa Podziemnego i jego bohaterów.Święto ma również znaczenie międzypokoleniowe – organizatorzy obchodów podkreślają, że to doskonała okazja do rozmów o takich wartościach jak patriotyzm, odwaga i solidarność.
Armia Krajowa – niezłomni bohaterowie
Armia Krajowa, podlegająca Rządowi RP na uchodźstwie, odegrała kluczową rolę w walce z okupantami. Jej największym zrywem było Powstanie Warszawskie w 1944 roku, które stało się symbolem niezłomności i walki o wolność. Niestety, po zakończeniu wojny wielu członków AK padło ofiarą represji ze strony władz komunistycznych. Mimo prób wymazania ich dokonań z pamięci, dziś Armia Krajowa pozostaje jednym z najważniejszych symboli polskiej walki o suwerenność.
Dni wolne od pracy w 2025 roku
W Polsce dniami wolnymi od pracy są:
- 1 stycznia – Nowy Rok
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.