reklama

Wybory prezydenckie 2020. Jak będą wyglądały w Gdańsku?

Opublikowano:
Autor:

Wybory prezydenckie 2020. Jak będą wyglądały w Gdańsku? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wybory
reklama

Do wyborów prezydenckich 2020 pozostały niecałe 2 tygodnie. W związku z tym władze Gdańska przedstawiły mieszkańcom najważniejsze informacje dotyczące organizacji nadchodzącego głosowania.

Czy wybory będą bezpieczne?

Do urn w pierwszej turze wyborów prezydenckich pójdziemy już 28 czerwca. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00-21:00. Wybory odbędą się przede wszystkim w lokalach wyborczych, mimo niewygasającej pandemii koronawirusa. W dalszym ciągu nie ma jednak wytycznych sanitarnych zapewniających bezpieczeństwo głosującym i członkom komisji wyborczych.

- Muszę powiedzieć z żalem, że nie mamy jeszcze żadnych wytycznych sanitarnych dotyczących tego, jak zorganizować lokale wyborcze – informuje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – To jest duże wyzwanie, ale liczymy, że te wytyczne wkrótce się pojawią – dodaje.

Z powodu nieustępowania pandemii głosy obaw o bezpieczeństwo wyborów pojawiają się regularnie. Władze Gdańska wskazują, że zapewnienie bezpieczeństwa leży jednak w gestii władz centralnych.

- Przypominam, że odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo ponoszą organy państwa. Skoro w naszym mieście i w innych miastach chociażby w zeszły weekend bez żadnych ograniczeń spotykało się już wiele ludzi, a organy państwa przyjęły ustawę pozwalającą przeprowadzić te wybory, to moją rolą jako prezydenta miasta jest je zorganizować – mówi Aleksandra Dulkiewicz.

Brakuje kilku członków komisji

W większości obwodowych komisji wyborczych udało się skompletować minimalną liczbę członków komisji, wynoszącą 3 osoby. W dalszym ciągu brakuje jednak chętnych osób w dwóch komisjach w Sobieszewie oraz na Osowej. Termin zatwierdzenia obwodowych komisji wyborczych przez komisarza wyborczego zgodnie z kalendarzem wyborczym mija dziś.

- Według zmienionej ustawy, która obowiązuje tylko podczas tych wyborów, minimalny skład komisji wynosi 3 osoby, a maksymalny wynosi 13 osób. Pamiętajmy jednak, że 3 osoby to jest bardzo, bardzo mało ludzi do pracy, kiedy w lokalu wyborczym od 7 do 21 trwa samo głosowanie, a później jest także liczenie głosów. Bardzo chcielibyśmy żeby te komisje były liczniejsze, żeby w sposób sprawny i bezpieczny te wybory przeprowadzić – tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz.

Prezydent uspokaja jednak, że w większości komisji liczba chętnych osób będzie większa niż przewidziane minimum.

190 komisji podczas wyborów prezydenckich

Podczas tegorocznych wyborów prezydenckich w Gdańsku będzie funkcjonowało 199 obwodowych komisji wyborczych. Wśród nich będzie 16 komisji odrębnych, znajdujących się w szpitalach, domach pomocy społecznej, areszcie, dla osób znajdujących się tylko w tym obiekcie. 103 komisje ma być dostosowanych także do osób niepełnosprawnych.

Wybory korespondencyjne, zaświadczenia i dopisanie do spisu wyborców

Osoby, które chcą głosować korespondencyjnie muszą się pospieszyć, bowiem taką chęć można zgłosić tylko do jutra, czyli 16 czerwca. W Gdańsku chęć takiego głosowania wyraziło do dzisiaj 830 obywateli. Zgłosić można się elektronicznie, za pomocą profilu zaufanego w platformie ePUAP oraz ustnie w jednym z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców.  Zgłoszenie można też wysłać pisemnie do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Osoby, które znajdą się w izolacji lub kwarantannie w dniu wyborów mogą zgłosić się do głosowania korespondencyjnego do 23 czerwca. Osoby, które znalazły się w kwarantannie także po tym terminie mają jeszcze czas do 26 czerwca.

Ponieważ zbliżają się wakacje, spodziewane jest większe zainteresowanie poborem zaświadczeń o uprawnieniu do głosowania poza miejscem zameldowania. W naszym mieście takie zaświadczenie pobrało 550 osób. Chętni do poboru takiego zaświadczenia mają na to czas do 26 czerwca. Odbiór zaświadczeń jest możliwy osobiście, tylko w Urzędzie Miejskim. Miasto zachęca do rezerwacji terminu wizyty w urzędzie przez Internet lub przez Gdańskie Centrum Kontaktu, aby maksymalnie skrócić czas obsługi.

Osoby mieszkające na terenie Gdańska, ale niezameldowane w mieście mogą dopisać się do spisu wyborców, aby nie jechać na głosowanie do miejsca swojego zameldowania. Należy dokonać tego do wtorku 23 czerwca. Do dziś wpłynęło 5,5 tysiąca. wniosków o dopisanie do spisu wyborców w Gdańsku. Wnioski można składać elektronicznie, za pomocą profilu zaufanego w platformie ePUAP oraz ustnie w jednym z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców.  Zgłoszenie można też wysłać pisemnie do Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Osoba niepełnosprawna lub która w dniu wyborów ukończyła 60 rok życia może także zgłaszać chęć udziału przez pełnomocnika. Czas na zgłoszenia mija w tym wypadku 19 czerwca. Ponadto od 24 czerwca pod numerem telefonu 52 44 500 można zgłaszać chęć dowiezienia z miejsca zamieszkania do komisji wyborczej i z powrotem. Nie jest wymagane w tym wypadku zaświadczenie o niepełnosprawności. Usługa jest dostępna dla osób, które nie czują się na siłach, by dojść samodzielnie do lokalu wyborczego. Zgłoszenia telefoniczne przyjmowane będą do dnia wyborów do godziny 18:00.

Uwaga! Wszystkie zaświadczenia pobrane i wnioski złożone przed niezrealizowanymi wyborami 10 maja są nieważne! Konieczne jest ponowne pobranie zaświadczeń o prawie do głosowania oraz ponowne złożenie wniosków o dopisanie do spisu wyborców.

Urząd Miejski przed wyborami czynny dłużej

Aby usprawnić obsługę mieszkańców w okresie od 22 czerwca do 26 czerwca wszystkie 3 zespoły obsługi mieszkańców będą funkcjonowały o godzinę dłużej niż obecnie. Od poniedziałku do czwartku   placówki będą czynne do godziny 17, a w piątek do godziny 16.

Władze miasta apelują o sprawdzenie w stosownym obwieszczeniu prezydenta Gdańska adresu właściwej dla każdego mieszkańca obwodowej komisji wyborczej. Pojawiła się także informacja o zmianie w funkcjonowaniu szkół i przedszkoli dzień po wyborach, czyli 29 czerwca.

 - 29 czerwca placówki edukacyjne, w których odbywa się głosowanie, będą zamknięte. W tym czasie odbędzie się dezynfekcja pomieszczeń po głosowaniu, by przygotować te placówki na powrót dzieci. W szkołach będzie wprawdzie okres wakacyjny dla uczniów, ale dla przedszkolaków to jeszcze nie będą wakacje – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz.

Władze miasta poszukują dwóch informatyków do obsługi systemu komputerowego, niezbędnego do przeprowadzenia wyborów. Wolne miejsca znajdują się w obwodowej komisji wyborczej w DPS Polanki oraz w Szpitalu Marynarki Wojennej przy ul. Polanki.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama