Mariusz Andrzejczak (KWW Mariusz Andrzejczak dla Gdańska)
Były radny z ramienia Platformy Obywatelskiej postanowił wystartować w ramach własnego komitetu. W latach 2015-2018 zasiadał w Radzie Miasta Gdańska, a wcześniej działał w Radzie Dzielnicy Oliwa. Odpowiadał także za Stowarzyszenie Przyjaciół Oliwy.Jako najważniejsze punkty swojego programu podawał m.in.: wybudowanie 10 tys. mieszkań komunalnych, reorganizacja jednostek odpowiedzialnych za inwestycje, nowy model komunikacji publicznej, rekomunalizacja GPEC-u (Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej), czy też program aktywności dla dzieci i młodzieży.
[news:1528097]
Aleksandra Dulkiewicz (KWW Koalicja Obywatelska)
Obecna prezydent piastuje to stanowisko od 2019 roku po tragicznej śmierci urzędującego wówczas Pawła Adamowicza. Należy do stowarzyszenia Wszystko dla Gdańska, które zdecydowało się na start ze wspólnych list z Koalicją Obywatelską. Dulkiewicz została zatem kandydatką całego komitetu.Program koalicji jest oparty o siedem filarów: wspólnota, przyszłość, klimat, zdrowie, mobliność, przedsiębiorczość, kultura. W ramach tych założeń prezydent Dulkewiecz planuje m.in. pozyskanie nowych mieszkań komunalnych, budowę PKM na południe Gdańska, rozbudowę linii tramwajowych, nowe baseny i lodowiska, utworzenie centrum zdrowia psychicznego dla dzieci, a także budowę oceanarium w Letnicy.
[news:1526921]
Andrzej Pecka (KWW Wspólna Gdańska Droga 2050)
Kandydatem wspólnego komitetu Polski 2050, Lewicy oraz ruchów miejskich został Andrzej Pecka. Urodził się w Gdańsku i z zawodu jest kardiologiem. Wykształcenie uzyskał na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a doświadczenie pracując na tamtejszym oddziale kardiologii. Pecka jest członkiem partii Polska 2050 Szymona Hołownii. W ubiegłym roku z listy Trzeciej Drogi starał się o mandat poselski, ale nieskutecznie.Komitet Wspólna Droga oparł swój program o dziewięć punktów, które obejmują m.in. tanie mieszkania na wynajem, lepszą komunikację miejską, czyste powietrze bez pyłu węglowego, czy też reformę demokracji miejskiej.
[news:1532839]
Tomasz Rakowski (KW Prawo i Sprawiedliwość)
Prawo i Sprawiedliwość długo się wstrzymywało w ogłoszeniu swojego kandydata. Wedle spekulacji brani pod uwagę do końca byli Przemysław Majewski i Tomasz Rakowski, ale to ten drugi finalnie powalczy o fotel prezydenta. Rakowski jest pełnomocnikiem Prawa i Sprawiedliwości w okręgu gdańskim. W ostatnich wyborach parlamentarnych nie zdobył mandatu, zajmując siódme miejsce w gdańskiej liście PiS z wynikiem 2661 głosów. Z zawodu jest informatykiem i prowadzi przedsiębiorstwo zajmujące się IT.W ramach kampanii zapowiedział, że chciałby się zająć m.in. problemami kierowców w mieście oraz kwestiami bezpieczeństwa w razie potencjalnego konfliktu zbrojnego.
[news:1530626]
Adam Szczepański (KWW Społeczny Gdańsk)
Szczepański jest miejskim działaczem oraz członkiem partii Razem. Dwie kadencje spędził w Radzie Dzielnicy Przymorze Małe, gdzie zajmował się głównie sprawami związanymi z mieszkalnictwem. Z wykształcenia jest politologiem, a na co dzień pracuje jako urzędnik samorządowy i odpowiada za fundusze unijne. W ostatnich wyborach do Sejmu kandydował z listy Lewicy, ale mandatu nie uzyskał.Jego komitet Społeczny Gdańsk wyróżnił w swoim programie trzy filary i jak sami twierdzili, chcieliby zająć się: mieszkalnictwem, inwestycjami w komunikację miejską oraz tereny zielone, a także zwiększeniem partycypacji mieszkańców i realizacją projektów obywatelskich.
[news:1537219]
Artur Szostak (KWW Kocham Gdańsk)
Kandydat komitetu Kocham Gdańsk jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Urodził się w Gdańsku i jest przedsiębiorcą. W jesiennych wyborach kandydował do Senatu z ramienia Polskiej Partii Piratów i uzyskał wynik na poziomie 8,5 procent. Od 2019 roku jest członkiem rady nadzorczej w Polskim Holdingu Nieruchomości, spółki zależnej od Skarbu Państwa.Członkowie Kocham Gdańsk opowiadają się m.in. za większą partycypacją mieszkańców, powołaniem rzecznika praw mieszkańców, reformą straży miejskiej, miejskim systemem pomocy psychologicznej czy też miejskim programem mieszkaniowym.
[news:1532918]
Michał Urbaniak (KWW Konfederaci Bezpartyjni Polska Jest Jedna dla Pomorza)
Były poseł będzie reprezentował w wyborach prezydenckich wspólny komitet Konfederacji, bezpartyjnych oraz Polski Jest Jednej. Urbaniak jest absolwentem bezpieczeństwa narodowego na Akademii Marynarki Wojennej oraz zarządzania projektami w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. W 2019 roku uzyskał mandat poselski na Sejm IX kadencji, startując z listy Konfederacji. Jesienią ubiegał się o reelekcję, ale nieskutecznie.Według zapowiedzi chciałby w Gdańsku wprowadzić m.in. internetowe konsultacje społeczne oraz udogodnienia dla przedsiębiorców. Wspominał również o chęci rekomunalizacji GPEC-u (Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej).
[news:1535997]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.