W Urzędzie Miejskim powstanie nowa jednostka organizacyjna - Biuro Architekta Miasta. Powstanie z połączenia dwóch jednostek dotychczas funkcjonujących w mieście: Referatu Planów i Marketingu w Wydziale Architektury oraz Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
- Architekt Miejski, będzie stał na czele właśnie wydziału Biura Architekta Miasta po to, żeby w relacji bezpośredniej z inwestorem, pracować nad jak najlepszej jakości architekturą i niektórymi elementami urbanistyki. W Gdańsku akurat możemy się poszczycić wysokim poziomem zaplanowania przestrzennego, to warunkuje umiejscowienie w strukturze Miejskiego Architekta – powiedział Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.
Jak zaznaczył Grzelak, przy tworzeniu wizji stanowiska urzędnicy analizowali jak takie rozwiązanie funkcjonuje w trzech innych miastach - Warszawie, Łodzi oraz Wrocławiu.
- Głównie skupiliśmy się na modelu łódzkim i na modelu wrocławskim. W tym pierwszym Architekt Miasta ma trochę bardziej kompetencje oparte o pewnego rodzaju wizję, którą buduje dla miasta i która ma przyświecać przy realizacji inwestycji. Z kolei we Wrocławiu mamy sytuację, w której Architekt stoi na czele Wydziału Architektury odpowiadającego za wszystkie pozwolenia na budowę czyli odpowiada za procesy budowlane. Uznaliśmy, że w warunkach Gdańskich warto połączyć te dwa elementy po to, żeby osobie, która obejmie to stanowisko dać szanse na rozwinięcie skrzydeł i na przedstawienie swoich idei, ale z drugiej strony szanse na to, żeby miał realny wpływ na wybrane strategiczne procesy inwestycyjne - tłumaczył Piotr Grzelak.
Miejski Architekt będzie tworzyć programy, politykę oraz modele miasta niezbędne do rozwoju urbanistyczno-architektonicznego. Ma też prowadzić analizy urbanistyczne na potrzeby wybranych inwestycji oraz współpracować z prywatnymi inwestorami w zakresie architektury i przestrzeni publicznych.
Konkurs na nowe stanowisko ogłoszony został wczoraj. Oprócz strony miasta, komunikat pojawił się również w ogólnopolskich czasopismach branżowych i na popularnym portalu do poszukiwania pracowników.
Idealny kandydat musi posiadać wykształcenie magisterskie z zakresu architektury lub urbanistyki, co najmniej 10-letni staż pracy oraz mieć co najmniej 3 lata stażu pracy na stanowisku kierowniczym. Kandydat na kierownika nowego Biura będzie musiał wykazać się też znajomością przepisów w zakresie prawa budowlanego, planowania i zagospodarowania przestrzennego, postępowania administracyjnego oraz samorządu gminnego i powiatowego.
W budżecie miasta na wynagrodzenie dla nowego urzędnika zabezpieczono kwotę maksymalnie 9 000 zł brutto (to suma wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego i dodatku stażowego). Dodatkowo Miejski Architekt może liczyć na tzw. trzynastkę oraz nagrody i premie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.