Skaning lotniczy jest wykorzystywany przez fachowców z różnych branż. Przede wszystkim pozwala on stworzyć przestrzenny model miasta wykorzystywany przez urbanistów. Jest także narzędziem do pomiaru wysokości istniejących budynków, zieleni (w tym drzew) oraz do badania oddziaływania nowego zagospodarowania na najbliższe sąsiedztwo i krajobraz miasta.
- Rusza zapowiadany już proces pozyskiwania najnowszych danych tworzących cyfrowy obraz Gdańska. Samolot będzie latał nad Gdańskiem aż przez trzy pogodne dni by dokładnie zeskanować każdy centymetr kwadratowy miasta. Taka metoda gwarantuje, że pomiar wykonany dla dużego obszaru będzie rzetelny i wartościowy - mówi Katarzyna Błaszkowska z zespołu komunikacji społecznej Biura Rozwoju Gdańska.
Samolot wykonujący skaning lotniczy będzie latał na wysokości około 800 m. Po zakończeniu lotów rozpocznie się analiza i obróbka zgromadzonego materiału. Ta ma zająć około pół roku. BRG planuje, że w listopadzie dostępny będzie nowy model 3D Gdańska.
Ostatni raz samolot z aparaturą pomiarową latał nad Gdańskiem w 2018 roku. Pozyskana wówczas ortofotomapa została włączona przez Głównego Geodetę Kraju do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i jest ogólnodostępna.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.