reklama

Naukowcy oficjalnie poparli ustawę metropolitalną dla Pomorza

Opublikowano:
Autor:

Naukowcy oficjalnie poparli ustawę metropolitalną dla Pomorza - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Samorząd Trzydziestu ekspertów, szefów najważniejszych polskich jednostek badawczych ds. rozwoju regionalnego, współautorzy oraz konsultanci strategii rozwoju naszego państwa, a także rektorzy trójmiejskich uczelni wyższych wyrażają poparcie dla ustawy metropolitalnej dla Pomorza. Wspólnie wystosowali apel do posłów o pracę ponad podziałami i poparcie wspomnianej ustawy.
reklama

Polscy naukowcy zaapelowali do posłów przegłosowanie uchwały metropolitalnej, która ma na celu zwiększenie dobrobytu mieszkańców Pomorza. Ich zdaniem rozwiąże ona ciągnący się od lat problem luk w polskim ustawodawstwie w tym zakresie oraz umożliwi mieszkańcom mniejszych pomorskich gmin dostęp do lepszej jakości usług publicznych. Podniesienie jakości miałoby dotyczyć m.in. transportu publicznego, rynku pracy, edukacji i zdrowia.

- Popieramy inicjatywę utworzenia związku metropolitalnego w województwie pomorskim i apelujemy o niezwłoczne podjęcie prac legislacyjnych nad projektem ustawy uchwalonym przez Senat RP. Wierzymy, że niemal jednogłośne uchwalenie przez Senat RP projektu ustawy o związku metropolitalnym dla Pomorza jest oznaką nowego podejścia. Apelujemy o podobne – ponad wszelkimi podziałami politycznymi – poparcie projektu ustawy w Sejmie RP - piszą w apelu naukowcy.

Zdaniem autorytetów świata nauki, zebrane podczas ostatnich 30 lat pokazują wielki potencjał polskich miast i otaczających je gmin. Aby go wykorzystać, konieczne jest jednak stworzenie ustawowych narzędzi współpracy. Według badań prowadzonych przez OECD utrzymywanie przestarzałych rozwiązań prawnych na obszarach wielkich miast osłabia potencjał gospodarczy i polityczny całego państwa. Duże miasta mają potencjał generowania rozwoju gospodarczego nawet w promieniu do 200-300 kilometrów.

- Jeśli uwolnimy energię polskich metropolii, przyspieszą one rozwój innych gmin. Nauka nie ma co do tego wątpliwości. Jak również co do tego, że tylko silne metropolie są w stanie zapewnić Polsce trwały rozwój gospodarczy. (…) Polska stanowi unikalny przykład kraju, w którym to bierność kolejnych rządów i parlamentów zatrzymuje rozwój wielkich miast. (…) Uchylenie się od działania w tej sprawie przez kolejną kadencję byłoby de facto działaniem na szkodę naszego kraju, zaś przyzwolenie na od dawna oczekiwaną zmianę – pozytywnym sygnałem - podkreślają naukowcy.

Według dostępnych bada tam, gdzie utworzono strukturę metropolitalną, lepiej zorganizowany jest transport publiczny - połączenia na podstawie jednego biletu są sprawniejsze i szybsze, łatwiej jest dbać o klimat i czyste powietrze, koordynować planowanie przestrzenne, współpracować przy realizacji inwestycji, wspólnie planować przebieg dróg oraz rozwój zrównoważonej mobilności. Uchwalenie ustawy przez Parlament da pomorskiej metropolii prawo do dysponowania dodatkowymi środkami na realizację wspólnych zadań. Powstanie metropolii oznacza, że co roku na Pomorzu zostanie ponad 200 mln zł, które aktualnie trafiają do budżetu państwa

Poniżej znajduje się treść wspomnianego listu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama